1056 Fåtölj Källemo Beatrix - Svart läder
Läderfåtölj från svenska Källemo, modell "Beatrix" formgiven av Anna Kraitz.
Svart skinn. Ben i borstat aluminium. Utmärkt skick med obetydligt slitage.
- Skick:Utmärkt skick
- Storlek:Bredd 800mm, Djup 620mm, Höjd 800mm, Sitthöjd 430mm
Värdering | 14 000 - 16 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 100 SEK |
Fraktavgift (från) | 800 SEK |
Källemo (1970-) Sverige
Källemo är en svensk möbeltillverkare med en rik historia och en stark koppling till skandinavisk designtradition. Företaget grundades 1970 av Sven Lundh och är känt för sin höga kvalitet och hantverksskicklighet. Källemos möbler kännetecknas ofta av innovativ design och användning av naturliga material.
Sortimentet inkluderar en mängd olika möbler, från stolar och soffor till bord och belysning. Företaget har samarbetat med många framstående formgivare och arkitekter för att skapa unika och tidlösa möbelkollektioner.
Ett exemplariskt verk från Källemo är den ikoniska fåtöljen Eva, som skapades av den svenske formgivaren Bruno Mathsson. Denna fåtöljen har blivit en symbol för skandinavisk möbeldesign och är känd för sin eleganta träkonstruktion och bekväma form.
Anna Kraitz Sverige
Anna Kraitz är en svensk formgivare och industridesigner, känd för sitt unika och lekfulla formspråk inom möbeldesign. Hon kombinerar ofta traditionella tekniker och material med moderna inslag, vilket skapar en personlig och oväntad estetik. Ett exempel på hennes arbete är fåtöljen Beatrix, en av hennes mest kända möbler, som utmärker sig med sina skulpturala former och oväntade detaljer som läderbälten. Kraitz har bland annat arbetat för välkända svenska möbelföretag som Källemo och Design House Stockholm. Hon har vunnit flera priser för sin design och hennes verk har ställts ut internationellt.