185 Bordslampa Nybro Armatur NAFA
Klassisk bordslampa tillverkad av Nybro Armaturfabrik AB (NAFA) under 1900-talets andra hälft.
Lampan är i bok och kromad metall med en vit lampskärm i plast. Lampan tänds med en knapp under lampskärmen.
Utöver vanligt slitage är lampan i gott skick.
- Skick:OK begagnat skick
Värdering | 500 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 125 SEK |
Fraktavgift (från) | 100 SEK |
Nybro Armaturfabrik AB (1948-2004) Sverige
Nybro Armaturfabrik AB var ett svenskt företag som specialiserar sig på tillverkning av armaturer och belysningsprodukter. Grundat 1948 i Nybro, har företaget en lång historia av att producera högkvalitativa och innovativa belysningslösningar för både privata och offentliga miljöer.