808 Golvlampa Zero Can F

808a_8dcccd9e790c92e_med.jpeg
  • 808a_8dcccd9e790c92e_sm.jpeg
  • 808b_8dcccd9e7bfa06e_sm.jpeg
  • 808c_8dcccd9e7de789f_sm.jpeg

Golvlampa från Zero, modell "Can" formgiven av Matthias Ståhlbom. Can fungerar som ”en burk med ljus”. Genom att stänga inne ljuset i den gula behållare ser det ut som att lampan glöder. Nypris ca 10 000:-

Pendelarmatur i vit aluminium med gul insida. Lampan är i gott skick men enstaka repor märken kan förkomma.

  • Storlek:Diameter 380mm, Höjd 1370mm

Värdering2 250 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)300 SEK

ZERO (1978-)

ZERO   (1978-)
Zero är ett svenskt belysningsföretag känt för sitt innovativa och stilrena designkoncept. Företaget grundades 1978 och har sedan dess etablerat sig som en ledande aktör inom den skandinaviska designvärlden. Zero erbjuder ett brett sortiment av lampor och belysningslösningar för både inomhus- och utomhusbruk. Deras designfilosofi fokuserar på att skapa produkter som kombinerar funktion med estetik och hållbarhet. Genom åren har Zero samarbetat med flera framstående formgivare och arkitekter för att skapa unika och nyskapande belysningslösningar. Deras produkter kännetecknas ofta av rena linjer, enkelhet och en tidlös estetik som passar både i privata hem och offentliga miljöer.

Matthias Ståhlbom

Matthias Ståhlbom är en framstående svensk designer, känd för sitt minimalistiska och funktionella formspråk. Han är kanske mest känd för sin ikoniska lampa "E27" för Muuto, som blivit en modern klassiker med sin enkla och stilrena design. Ståhlbom har en bakgrund som inredningsarkitekt och har arbetat med både produktdesign och inredningsprojekt. Hans arbete präglas av en strävan efter att skapa tidlösa och hållbara produkter som kombinerar estetik med funktionalitet. Genom sitt arbete har han etablerat sig som en av Sveriges mest inflytelserika och respekterade designers.