933 Taklampa Ingo Maurer Zettel´z 5

933b_8dcd720f22ac6b0_med.jpeg
  • 933b_8dcd720f22ac6b0_sm.jpeg
  • 933a_8dcd720f17cd4b7_sm.jpeg
  • 933h_8dcd7214214188f_sm.jpeg
  • 933c_8dcd720f2c034b5_sm.jpeg
  • 933e_8dcd7214070ab6b_sm.jpeg
  • 933d_8dcd720f3610f45_sm.jpeg
  • 933f_8dcd72140fd64b5_sm.jpeg
  • 933g_8dcd7214174fb62_sm.jpeg

Taklampa från tyska företaget och formgivaren Ingo Maurer. Modellen Zettel´z 5. Lampan består av ställning samt ett antal ark i tunt japanskt papper där utseendet och ljussläppet beror på hur du hänger pappersarken.

Lampan är i bra skick men det saknas några pappersark.

  • Storlek:Diameter 1200mm

Värdering4 000 - 5 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)300 SEK

Ingo Maurer (1932-2019)
Germany

Ingo Maurer (1932-2019)
Ingo Maurer var en tysk formgivare och industridesigner som blev internationellt känd för sina innovativa och konstnärliga ljusinstallationer. Han började sin karriär som grafisk designer innan han på 1960-talet vände sin uppmärksamhet till belysningsdesign. Maurer var en pionjär inom användningen av nya material och tekniker, som LED-teknologi, och kombinerade ofta humor och poesi i sina verk. Hans mest kända skapelser inkluderar lampan "Bulb" från 1966 och den ikoniska installationen "Lucellino," en glödlampa med fjädervingar. Genom sin okonventionella stil och gränsöverskridande design har han haft ett betydande inflytande på både designvärlden och samtida konst. 1966 grundade Ingo Maurer ett designföretag med samma namn som är specialiserat på unika och konstnärliga belysningslösningar. Med sitt huvudkontor i München har företaget blivit känt världen över för att skapa innovativa lampor, ljusinstallationer och specialdesignade projekt som utmanar konventionella idéer om belysning. Företaget fortsätter att vara en pionjär inom användningen av ny teknologi, som LED och OLED, och kombinerar ofta lekfulla och poetiska element i sina verk. Ingo Maurer GmbH är känt för sin skräddarsydda tillverkning och har genom åren arbetat med både privatpersoner och stora institutioner, vilket gör företaget till en ledande aktör inom ljusdesignens konstnärliga och tekniska värld.