963 Matta Kasthall Häggå 2800x3100 mm

963a_8dcdc89c5b1a8b7_med.jpeg
  • 963a_8dcdc89c5b1a8b7_sm.jpeg
  • 963d_8dcdc89c6545331_sm.jpeg
  • 963b_8dcdc89c5f303bc_sm.jpeg
  • 963c_8dcdc89c6275987_sm.jpeg

Matta från Kasthall, modell Häggå formgiven av "The Queen of Rugs" Gunilla Lagerhem Ullberg, Denna stilfulla matta kombinerar ett grafiskt mönster med högkvalitativt hantverk, vilket ger ett modernt och sofistikerat intryck.

Mattan är i utmärkt skick men mindre slitage kan förekomma.

  • Skick:Utmärkt skick
  • Storlek:2800x3100

Värdering9 000 - 10 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)800 SEK

Kasthall (1889-)

Kasthall   (1889-)
Kasthall är ett svenskt företag som är känt för sin produktion av högkvalitativa mattor och textilgolv. Företaget grundades 1889 i Kasthall, Sverige, och har sedan dess varit en ledande aktör inom sin bransch. Kasthall erbjuder ett brett utbud av mattor och golvbeläggningar i olika material, mönster och färger för både privat- och offentlig miljö. Deras produkter kännetecknas av en kombination av traditionellt hantverk och modern design. Kasthall är kända för sin skandinaviska designestetik, som ofta präglas av enkelhet, renhet och funktionalitet.

Gunilla Lagerhem Ullberg

Gunilla Lagerhem Ullberg var en framstående svensk textildesigner, mest känd för sitt mångåriga arbete som chefsdesigner hos Kasthall, en av Sveriges ledande tillverkare av textila golv. Hon arbetade för företaget i över 30 år och satte en stark prägel på både deras kollektioner och den svenska designscenen. Lagerhem Ullberg skapade ikoniska mönster och kollektioner, där hon ofta inspirerades av naturen och traditionellt hantverk, men samtidigt förde in moderna influenser. Hennes design kännetecknades av en unik känsla för färg och materialkombinationer, vilket gav hennes verk en tidlös kvalitet.