32 2st Stolar Maruni Hiroshima Chair

32a_8dc18f24422c00e_med.jpeg
  • 32a_8dc18f24422c00e_sm.jpeg
  • 32b_8dc18f244a56182_sm.jpeg
  • 32c_8dc18f245127869_sm.jpeg
  • 32d_8dc18f2456cd893_sm.jpeg

Två stycken Hiroshima Chair från den kände designern Naoto Fukasawa. Stolarna är i gjorda i träslaget bok med sitsar omklädda i nytt tyg i färgen ljusgrå. Stolarna är tillverkade i Japan av Maruni. Enstaka små skador i trät förekommer på ryggstödet och sitsen.

  • Skick:Bra begagnat skick. Nyomklädda.
  • Storlek:B390×D480×H790

Värdering3 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)800 SEK

Naoto Fukasawa (1956-)
Japan

Naoto Fukasawa är en framstående japansk industriell formgivare född den 6 december 1956. Han är känd för sin minimalistiska och funktionella designfilosofi, där han strävar efter att skapa produkter som smälter in naturligt i användarens liv och miljö. Fukasawa studerade industridesign vid Tama Art University i Tokyo och började sin karriär på företaget Seiko Epson. Han arbetade också för designföretaget IDEO i USA innan han etablerade sin egen designstudio, Naoto Fukasawa Design, år 2003. Fukasawa har samarbetat med flera internationella företag och har skapat ett brett spektrum av produkter, inklusive möbler, belysning, elektronik och hushållsartiklar. Några av Fukasawas mest kända verk inkluderar "Hinoki" serien för Maruni, "CD Player for MUJI," och "Infobar" mobiltelefon för au/KDDI.

Maruni (1928-)
Japan

Maruni   (1928-)
Maruni Wood Industry Inc. är ett japanskt möbelföretag med en lång och anmärkningsvärd historia inom träbearbetning och möbeldesign. Företaget grundades 1928 och har varit en pionjär inom användningen av avancerad teknik för träbearbetning och möbeltillverkning. Maruni är känt för sitt samarbete med framstående formgivare och arkitekter för att skapa möbler som kombinerar traditionellt hantverk med modern design. Företagets sortiment inkluderar en rad stolar, bord och soffor tillverkade med fokus på högkvalitativt träarbete och precision. Ett exempel på en känd möbel från Maruni är "Hiroshima Chair," designad av Naoto Fukasawa. Denna stol är en del av "Hiroshima" -serien och kännetecknas av sin enkla och eleganta design. Fukasawa, genom sitt samarbete med Maruni, skapade en stol som lyckas integrera traditionella japanska träbearbetningstekniker med en modern estetik.