86 4st Stolar Blå Station Peek Swivel O46H

86a_8dc23247450fb3f_med.jpeg
  • 86a_8dc23247450fb3f_sm.jpeg
  • 86b_8dc232474da00da_sm.jpeg
  • 86c_8dc2324756b6d30_sm.jpeg
  • 86d_8dc23247604d775_sm.jpeg
  • 86e_8dc232476b36134_sm.jpeg

4st stolar från svenska Blå Station. Modellen heter Peek Swivel O46H och passar i många olika miljöer, bland annat mötesrum, bibliotek och kontor.

Peek Swivel är en snurrstol med sittskal i tyglaminerad formfilt. Insidan av sittskalet är tyglaminerat i rosa. Underrede i kromat stål. Fötter i acetalplast. Sittdyna i svart ingår.

Två av stolarna har två runda fläckar på ryggstödet. Annars är stolarna i gott skick förutom normalt slitage.

  • Skick:OK begagnat skick
  • Storlek:Höjd 86 cm, Bredd 54 cm, Djup 57 cm
  • Vikt:8400

Värdering6 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)800 SEK

Blå Station

Blå Station
Blå Station är ett svenskt möbelföretag som grundades 1986 av syskonen Börge och Lena Lindau. Företaget är känt för sin innovativa och experimentella design samt sitt engagemang för hållbarhet och hållbara materialval. Blå Station erbjuder ett brett utbud av möbler för både inomhus- och utomhusbruk, inklusive stolar, soffor, bord och bänkar. En av Blå Stations mest kända möbler är "Blossa" fåtöljen, designad av Mia Cullin. Denna fåtölj är känd för sin unika formgivning och sitt bekväma sittyta, och den har blivit en ikonisk möbel inom företagets sortiment. "Blossa" fåtöljen är tillverkad av högkvalitativt trä och är ett utmärkt exempel på Blå Stations fokus på både form och funktion i deras möbeldesign.