80 4st Stolar Dynamobel DIS

80a_8dc223074f16daa_med.jpeg
  • 80a_8dc223074f16daa_sm.jpeg
  • 80b_8dc22307545e0c7_sm.jpeg
  • 80c_8dc223075971e05_sm.jpeg

Riktigt elegant stol från spanska Dynamobel. Modell heter DIS och är minimalistisk i sin design med raka linjer och mesh i ryggen. I ok skick men mindre slitage och solblekning förekommer

  • Skick:Ok skick

Värdering10 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)800 SEK

Dynamobel (1959-)
Spain

Dynamobel   (1959-)
Dynamobel är ett ledande spanskt företag som specialiserat sig på tillverkning av kontorsmöbler och inredningslösningar för arbetsplatser. Företaget grundades 1959 och har sedan dess blivit en viktig aktör inom branschen med sitt fokus på innovation, ergonomi och design. Dynamobel erbjuder ett brett utbud av möbler och inredningsprodukter för kontor och offentliga miljöer, inklusive arbetsbord, stolar, förvaringslösningar och skärmlösningar. Deras produkter är kända för sin höga kvalitet, funktionalitet och moderna design.

Mario Ruiz (1965-)
Spain

Mario Ruiz är en framstående spansk designer född 1965 i Alicante, Spanien. Han är känd för sitt mångsidiga och innovativa arbete inom möbeldesign, industriell design och inredningsarkitektur. Ruiz har samarbetat med flera välrenommerade varumärken över hela världen och har skapat en rad ikoniska produkter som har fått internationell uppmärksamhet. En av Mario Ruiz mest kända verk är "Lottus" stolen, designad för det spanska företaget Enea. "Lottus" är känd för sin enkla och eleganta design, med en sittskal i plast eller trä och ett metallunderrede. Stolen är populär för sin mångsidighet och används ofta både inomhus och utomhus i olika sammanhang.