42 6st Stolar Lammhults Archal

42d_8dc1c1cd3df93d2_med.jpeg
  • 42d_8dc1c1cd3df93d2_sm.jpeg
  • 42a_8dc1c1cd21ff602_sm.jpeg
  • 42b_8dc1c1cd2b86b68_sm.jpeg
  • 42c_8dc1c1cd3598657_sm.jpeg

6 st begagnad konferensstolar från Lammhults, modellen Archal medium som även är höj och sänkbar. Pulverlackad vit stomme och helklädd i ett grått kviltat tyg. Bekväm och utmärkt för längre möten eller till fikarummet.

  • Skick:Bra begagant skick
  • Storlek:Sitthöjd: 45-50 cm Höjd: 88-93 cm Bredd: 50 cm Djup: 57 cm

Värdering18 000 - 24 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)800 SEK

Lammhults (1940-)

Lammhults   (1940-)
Lammhults är ett svenskt möbelföretag med rötter som sträcker sig tillbaka till 1940-talet. Företaget grundades i Lammhult, Småland, och har sedan dess blivit känt för sin högkvalitativa och moderna möbeldesign. Lammhults har samarbetat med en mängd olika formgivare för att skapa innovativa och funktionella möbler för både hem- och offentlig miljö. Företagets sortiment omfattar bland annat stolar, bord, soffor och förvaringslösningar. Lammhults produkter kännetecknas ofta av en skandinavisk enkelhet och ren linjering. Företaget strävar efter att kombinera design, funktion och hållbarhet i sina produkter. En av deras välkända möbler är fåtöljen C70, skapad av formgivaren Gunilla Allard. C70 är en stilren fåtölj som utmärks av sin moderna design och komfort, och den har blivit en populär del av Lammhults sortiment.