69 Fåtölj Walter Knoll Vostra

69a_8dc2197254b60c3_med.jpeg
  • 69a_8dc2197254b60c3_sm.jpeg
  • 69b_8dc219725de9207_sm.jpeg
  • 69c_8dc219726783ce5_sm.jpeg
  • 69d_8dc21972707f8d4_sm.jpeg
  • 69e_8dc219727c13241_sm.jpeg

Vostra är en klassisk fåtölj från Walter Knoll. Klädd i tyg Steelcut Trio från Kvadrat i en aprikosfärgad rosa nyans. Stativ i krom. Med sin stilrena silhuett är den fortfarande lika populär idag som när den formgavs på 1950-talet.

Stolen är i gott skick med undantag av ett fåtal mindre fläckar längt ner på sitsen.

  • Skick:OK begagnat skick
  • Storlek:Bredd 520 mm, Djup 570 mm, Höjd 800 mm, Sitthöjd 400 mm

Värdering3 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)800 SEK

Walter Knoll (1865-)
Germany

Walter Knoll (1865-)
Walter Knoll är ett tyskt företag som specialiserar sig på tillverkning av högkvalitativa möbler och inredningslösningar. Företaget grundades 1865 i Stuttgart och har sedan dess etablerat sig som en ledande aktör inom möbelbranschen med fokus på modern design och innovation. En av Walter Knolls mest kända möbler är "FK Chair", designad av Preben Fabricius och Jørgen Kastholm. Denna stol är känd för sin eleganta formgivning och höga komfortnivå, vilket gör den till en populär möbel i både hem- och offentliga miljöer. Walter Knolls sortiment inkluderar också soffor, bord, skrivbord och andra möbler som kännetecknas av hög kvalitet, hållbarhet och tidlös design.