26 Skrivbordslampa Wästberg W081 Claesson Koivisto Rune

26a_8dc18d09e34c1af_med.jpeg
  • 26a_8dc18d09e34c1af_sm.jpeg
  • 26b_8dc18d0a8993607_sm.jpeg

Skrivbordslampa designad av Claesson Koivisto Rune. Lång arm som går att vinkla i flera leder. Härligt grön färg. Tyvärr små repor och lackskador

  • Skick:Ok begagnat skick

Värdering1 500 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)100 SEK

wästberg (2008-)

wästberg   (2008-)
Magnus Wästberg växte upp med ljus och belysning. Hans far drev ett belysningsföretag, och även om han tidigt bestämde mig för att inte gå i hans fotspår dröjde det inte många år innan han ändå fann mig själv vid hans sida. Under våra år tillsammans besökte dom alla möjliga ljusmiljöer. Även när de följde varje norm och standard slogs jag av hur ljuset – nästan utan undantag – kändes skarpt, ogästvänligt eller helt enkelt bara obehagligt. Gradvis kom han att förstå att bra ljus inte enbart definieras av mätbara kvaliteter. Det finns andra omätbara egenskaper som är minst lika avgörande – de som talar till vår mänskliga natur, våra känslor, våra behov.

Claesson Koivisto Rune

Claesson Koivisto Rune är en framstående svensk arkitekt- och designbyrå som grundades 1995 av Mårten Claesson, Eero Koivisto och Ola Rune. Deras verksamhet sträcker sig över olika områden, inklusive arkitektur, inredningsdesign och produktdesign. Byrån är känd för sin breda och innovativa portfölj. Claesson Koivisto Rune har samarbetat med många välrenommerade internationella företag och har skapat designlösningar för allt från bostäder och offentliga byggnader till möbler och inredningsdetaljer. Inom möbeldesign har de skapat en mängd olika produkter, inklusive stolar, bord och belysning. Deras arbete kännetecknas ofta av en minimalistisk och modern design med fokus på funktionalitet och estetik. Ett exempel på en känd möbel skapad av Claesson Koivisto Rune är "Din" stol för italienska Capdell. Stolen kännetecknas av sin enkla och elegant formgivning och har blivit uppmärksammad för dess stilrena uttryck.