28 Stol Eames Plastic Armchair DAR

28a_8dc18e6a6718302_med.jpeg
  • 28a_8dc18e6a6718302_sm.jpeg
  • 28b_8dc18e6a6deb319_sm.jpeg
  • 28c_8dc18e6a7497804_sm.jpeg
  • 28d_8dc18e6a97304e9_sm.jpeg

Den mycket populära stolen Eames Plastic Armchair DAR  från schweiziska Vitra. Stolen är i svart plast, sitsen i svart läder och underredet i krom. Stolen är i mycket bra skick men små repor i plast och läder kan förekomma.

Eames Plastic Armchair DAR är en omarbetad variant av Ray och Charles Eames legendariska Fiberglass Chair. Den presenterades år 1950 som den första industriellt tillverkade plaststolen av helt genomfärgad polypropylen.

  • Storlek:Höjd 830 mm, Bredd 630 mm, Djup 590 mm

Värdering4 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)800 SEK

Charles Eames (1907-1978)
United States

Charles Eames (1907-1978)
Charles Eames föddes den 17 juni 1907 i St. Louis i Missouri. Han var en amerikansk arkitekt, möbeldesigner och filmskapare. Tillsammans med sin hustru Ray Eames anses Charles Eames ha varit en av de mest inflytelserika personerna för amerikansk modern design. Eames är mest känd för sina möbler och framförallt hans stolar som blivit moderna klassiker. Eames Lounge Chair, Eames Molded Plywood Chair och Eames Plastic Chair är tre möbelikoner som fortfarande är mycket populära och värderade av designentusiaster än idag. Utav dessa anses Eames Lounge Chair model 670 vara den allra främsta.

Vitra (1950-)
Switzerland

Vitra    (1950-)
Vitra grundades 1950 av Willi Fehlbaum och är välkända för deras arbete med nära några av världens viktigaste designers. Dessa samarbeten har lett till produktionen av många klassiska möbler. De äger bland annat tillverkningslicens för möbler ritade av ikonerna Charles och Ray Eames samt av den lika avsevärda formgivaren George Nelson. Andra formgivare som designat möbler för Vitra består av Philippe Starck, Verner Panton, Mario Bellini, Ron Arad och Jean Prouvé. En av Vitras mest kända produkter är "Eames Lounge Chair," designad av Charles och Ray Eames år 1956. Denna eleganta och komfortabla fåtölj betraktas som en klassiker inom modern möbeldesign. I Vitras design står hållbarhet och enkelhet i fokus, helt i Charles och Ray Eames anda. Vitras produkter är designade och utvecklade i Schweiz och tillverkas i Tyskland med komponenter från övriga Europa.