275 2st Stolar Gärsnäs Emily

275a_8dc4f07b5d31861_med.jpeg
  • 275a_8dc4f07b5d31861_sm.jpeg
  • 275b_8dc4f07b652806e_sm.jpeg
  • 275c_8dc4f07b6d0ce63_sm.jpeg
  • 275d_8dc4f07b7457f3c_sm.jpeg
  • 275e_8dc4f07b7bbf30e_sm.jpeg
  • 275f_8dc4f07b84a95c1_sm.jpeg

2st stolar från Gärsnäs. Modellen heter Emily och är formgiven av designerduon Fredrik Färg och Emma Marga Blanche.

Stolarna går även utmärkt att användas som fåtöljer. Klädda i ett gult tyg med dekorativa genomgående stickningar i ryggen. Ben i ask.

Tyget är lite slitet och solblekt. Benen har ett fåtal märken/repor. Vanligt slitage.

  • Skick:OK begagnat skick
  • Storlek:Bredd: 600mm, Djup: 520mm, Höjd: 800mm, Sitthöjd: 465mm

Värdering9 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)125 SEK
Fraktavgift (från)800 SEK

Gärsnäs (1893-)

Gärsnäs   (1893-)
Gärsnäs är ett svenskt familjeägt möbelföretag som grundades år 1893 i byn Gärsnäs i Skåne. Företaget är känt för sin gedigna hantverkstradition och sitt engagemang för skandinavisk design. Gärsnäs har genom åren samarbetat med flera framstående formgivare för att skapa tidlösa och hållbara möbler. En av Gärsnäs mest framstående möbler är fåtöljen Emma, skapad av designern Åke Axelsson. Fåtöljen är känd för sin eleganta form och komfort, och den representerar Gärsnäs fokus på hållbarhet och användning av naturliga material.

FÄRG & BLANCHE

Färg & Blanche är en framstående svensk designstudio som grundades av designduon Fredrik Färg och Emma Marga Blanche. Deras arbete är känt för sin banbrytande och experimentella ansats inom möbeldesign och textil. Genom att kombinera traditionellt hantverk med modern teknologi skapar de unika och innovativa möbler och produkter. Studion är känd för sin karakteristiska stil, som ofta inkluderar djärva former, unika texturer och kontrasterande material. FÄRG & BLANCHE strävar efter att skapa objekt med både estetisk skönhet och funktionell hållbarhet, vilket har resulterat i en rad prisbelönta designprojekt och internationell erkänsla inom branschen. Deras arbete representerar en spännande fusion av konstnärlig kreativitet och tekniskt kunnande, och har gjort dem till en betydande aktör inom den samtida designvärlden.