268 2st Stolar Ton NO 30

268a_8dc4efc7e063d46_med.jpeg
  • 268a_8dc4efc7e063d46_sm.jpeg
  • 268b_8dc4efc7e7dfe55_sm.jpeg
  • 268c_8dc4efc7ef1d969_sm.jpeg
  • 268e_8dc4efc7ffdc253_sm.jpeg
  • 268f_8dc4efc806fc3f6_sm.jpeg
  • 268d_8dc4efc7f72bd52_sm.jpeg
  • 268i_8dc4efc81c334b4_sm.jpeg
  • 268g_8dc4efc80e39e30_sm.jpeg
  • 268h_8dc4efc815632e8_sm.jpeg

Karmstolar från Ton. Modellen heter No 30 och formgavs redan 1859 av Michael Thonet och är en av världens mest omtyckta klassiker.

Stolarna är i svartlackerad bok och plywood med klädd sits i svart läder. Etikettmärkta.

En av stolarna har ett vitt märke på armstödet. Smärre repor. Obetydligt slitage. Lädret i mycket bra skick.

  • Storlek:Bredd 570mm, Djup 580mm, Höjd 780mm, Sitthöjd 460mm

Värdering7 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)125 SEK
Fraktavgift (från)500 SEK

Michael Thonet (1796-1871)
Austria

Michael Thonet (1796-1871)
Michael Thonet var en innovativ och inflytelserik möbeldesigner och tillverkare som levde under 1800-talet. Hans banbrytande arbete inom träbearbetning och möbeltillverkning revolutionerade branschen och banade väg för modernistisk design. Thonet är kanske mest känd för sin banbrytande teknik att böja trä genom ångning, vilket resulterade i den ikoniska och tidlösa Thonet-stolen, även känd som caféstolen nr 14. Denna stol, med sin karakteristiska böjda form och lätta men robusta konstruktion, blev en symbol för det moderna och funktionella designkonceptet under 1800-talet och fortsätter att vara en ikonisk designklassiker än idag. Thonets arbete och innovationer revolutionerade inte bara tillverkningen av möbler utan även dess estetiska uttryck. Genom att skapa möbler som var både vackra och funktionella banade han väg för den moderna möbeldesignen. Hans verk har en varaktig påverkan på designvärlden och hans arv lever vidare i många av dagens designklassiker. Bland Thonets mest hyllade verk finns även den eleganta och tidlösa bughatten, en bänk som inte bara representerar hans skicklighet inom träbearbetning utan också hans förmåga att skapa möbler som inte bara är vackra utan även bekväma och hållbara.

Ton
Czech Republic

Ton
Ton är ett tjeckiskt möbelföretag som specialiserar sig på att skapa högkvalitativa trä- och böjträprodukter. Deras sortiment inkluderar ett brett utbud av stolar, bord och andra möbler som kännetecknas av sin eleganta design och expertis inom träbearbetning. Ton strävar efter att kombinera traditionellt hantverk med modern teknik för att skapa hållbara och estetiskt tilltalande möbler som passar både hem- och kommersiella miljöer. Med fokus på kvalitet och hållbarhet har Ton etablerat sig som en ledande aktör inom möbelindustrin och deras produkter återspeglar deras dedikation till både form och funktion.