12 4st Barstolar Fritz Hansen Ice "Kasper Salto"

245a_med.jpeg
  • 245a_sm.jpeg
  • 245b_sm.jpeg
  • 245c_sm.jpeg

Superfina barstolar frånb Fritz Hansen. Modellen heter Ice är designad av Kasper Salto. Sits och rygg är tillverkat i plast och stativet i metall. Visst slitage förekommer

  • Storlek:Sitthöjd 75cm

Värdering8 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)125 SEK
Fraktavgift (från)800 SEK

Fritz Hanzen (1872-)

Fritz Hanzen (1872-)
Fritz Hansen, även kallad Republic of Fritz Hansen, är en dansk möbeltillverkare med säte i Allerød. Företaget har blivit känt för sin produktion av kvalitetsmöbler formgivna av bland andra Arne Jacobsen, Hans J. Wegner, Piet Hein, Bruno Mathsson och Børge Mogensen. En av företagets mest saluförda produkter är Arne Jacobsens stol Sjuan som sedan den presenterades på 1950-talet har sålts i över fem miljoner exemplar. Andra möbelklassiker hos Fritz Hansen är stolarna Myran och Grand prix, fåtöljerna Svanen och Ägget, samt bordet Superellips.1982 förvärvade Fritz Hansen även rättigheterna till en stor del av Poul Kjærholms klassiska möbeldesign.

Kasper Salto (1967-)

Kasper Salto är en dansk möbelformgivare född 1967 i Danmark. Han har etablerat sig som en framstående kreatör inom designvärlden och har samarbetat med flera ledande möbeltillverkare. Salto studerade vid Det Kongelige Danske Kunstakademi (Royal Danish Academy of Fine Arts) och har en bakgrund inom både konst och hantverk. Hans designfilosofi kännetecknas av en kombination av funktion och estetik, där han strävar efter att skapa möbler som inte bara är praktiska utan även bär på en visuell och konstnärlig karaktär. Ett exempel på en känd möbel skapad av Kasper Salto är "NAP Chair," som han designade i samarbete med Thomas Sigsgaard. NAP Chair är känd för sin eleganta, enkla form och bekväma sittkomfort. Stolen har blivit populär både för hemmamiljöer och kommersiella användningsområden.