303 6st Stolar Blå Station Hippo

303a_8dc547ef05501c7_med.jpeg
  • 303a_8dc547ef05501c7_sm.jpeg
  • 303b_8dc547ef10036a2_sm.jpeg
  • 303c_8dc547ef1a663b1_sm.jpeg
  • 303d_8dc547ef2477b5f_sm.jpeg
  • 303e_8dc547ef2e57f7a_sm.jpeg
  • 303f_8dc547ef392c69b_sm.jpeg

6 stycken stolar från Blå Station. Modellen heter Hippo 020 och är designad av Maria Lagerman.

Stolarna är i vitlackerad björk och har småskador i färgen samt svag missfärgning på nedre delen av benen.

  • Skick:Skador i färg och missfärgning på benen
  • Storlek:Bredd 420mm, Djup 510mm, Höjd 750mm, Sitthöjd 450mm

Värdering9 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)125 SEK
Fraktavgift (från)800 SEK

Blå Station

Blå Station
Blå Station är ett svenskt möbelföretag som grundades 1986 av syskonen Börge och Lena Lindau. Företaget är känt för sin innovativa och experimentella design samt sitt engagemang för hållbarhet och hållbara materialval. Blå Station erbjuder ett brett utbud av möbler för både inomhus- och utomhusbruk, inklusive stolar, soffor, bord och bänkar. En av Blå Stations mest kända möbler är "Blossa" fåtöljen, designad av Mia Cullin. Denna fåtölj är känd för sin unika formgivning och sitt bekväma sittyta, och den har blivit en ikonisk möbel inom företagets sortiment. "Blossa" fåtöljen är tillverkad av högkvalitativt trä och är ett utmärkt exempel på Blå Stations fokus på både form och funktion i deras möbeldesign.

Mia Lagerman

Mia Lagerman är en svensk formgivare och arkitekt som är känd för sitt arbete inom design och arkitektur. Hon har varit verksam inom en rad olika projekt och samarbeten, och hennes designstil kännetecknas ofta av enkelhet, funktionalitet och modernitet. Lagerman har bland annat arbetat med att skapa möbler, belysning och interiörer som kombinerar estetik med praktiska lösningar. Hennes arbete har fått uppmärksamhet både nationellt och internationellt och har bidragit till att forma den samtida svenska designscenen.