33 Bord David Design La Chapelle

237a_8dc54a7aedabcd7_med.jpeg
  • 237a_8dc54a7aedabcd7_sm.jpeg
  • 237b_8dc54a7af6e79f0_sm.jpeg
  • 237c_8dc54a7b0264d2a_sm.jpeg
  • 237d_8dc54a7b0e5a72b_sm.jpeg
  • 237e_8dc54a7b1785579_sm.jpeg
  • 237f_8dc54a7b215b8b5_sm.jpeg

La Chapelle – det ovala bordet med det karakteristiska underredet. Bordsskiva i vitlackerad ask där ådringen går igenom fint. Formgiven av Inga Sempé för David Design. Nypris ca 30 000 SEK.

Bordet är monterat med en PopUp med 4 eluttag och 2 usb-laddare.

Tyvärr har skivan två mindre skador i lamineringen samt en en knappt synlig ringfläck. Underredet har en del smärre fläckar.

  • Skick:Ok begagnat skick
  • Storlek:Bredd 1495 mm, Längd 1260 mm, Höjd 720 mm
  • Vikt:4500

Värdering15 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)125 SEK
Fraktavgift (från)1 200 SEK

Inga Sempé (1968-)
France

Inga Sempé är en framstående fransk formgivare född 1968 i Paris. Hon har etablerat sig som en betydande gestalt inom den internationella designscenen och är känd för sin subtila och funktionella designapproach. Inga Sempé har arbetat med olika typer av produkter, inklusive möbler, belysning och textilier. Hon har samarbetat med flera framstående varumärken och har mottagit flera priser för sitt arbete. Hennes designkaraktär präglas ofta av enkelhet och elegans, där hon utforskar förhållandet mellan form och funktion. Inga Sempé har skapat många framgångsrika produkter som bär hennes unika signatur, och hennes arbete återspeglar en kärlek till detaljer och en strävan efter att förbättra vardagliga föremål med en estetisk touch.

David design

David design
David Design är ett svenskt designföretag som grundades år 1988. Företaget har sitt ursprung i Malmö och är känt för att erbjuda moderna och funktionella möbel- och inredningsprodukter. David Design samarbetar med en rad framstående formgivare för att skapa unika och stilfulla objekt för hemmet och offentliga miljöer. Företagets produktutbud inkluderar möbler, belysning och andra inredningsdetaljer. Stilen hos David Design kännetecknas ofta av en skandinavisk enkelhet och renhet, där fokus ligger på att integrera design och funktionalitet.