168 Fåtölj Swedese Berliner

233a_med.jpeg
  • 233a_sm.jpeg
  • 233b_sm.jpeg
  • 233c_sm.jpeg
  • 233d_sm.jpeg
  • 233e_sm.jpeg
  • 233f_sm.jpeg

Klassisk fåtölj från Swedese i svart läder och förkromade ben. Modellen heter Berliner och är formgiven av designtrion Claesson Koivisto Rune. Berliner fick utmärkelsen Utmärkt Svensk Form 1999.

Smärre repor. Smärre slitage.

  • Storlek:Bredd: 76 cm Höjd: 69 cm Djup: 73 cm

Värdering5 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)125 SEK
Fraktavgift (från)800 SEK

Swedese (1945-)

Swedese   (1945-)
Swedese är ett svenskt möbelföretag som grundades år 1945 av två bröder, Yngve och Jerker Ekström, i samarbete med formgivaren Sigurd Persson. Företaget har sitt ursprung i Vaggeryd, Småland, och är känt för sin starka förankring i den skandinaviska designtraditionen. Swedese har en lång historia av att producera högkvalitativa möbler med fokus på enkelhet, funktionalitet och hållbarhet. Företaget har samarbetat med många framstående formgivare genom åren för att skapa ikoniska möbler och inredningsdetaljer. En av Swedeses mest kända möbler är "Lamino," en fåtölj designad av Yngve Ekström år 1956. Lamino är känd för sin eleganta träram och bekväma sittyta och har blivit en modern klassiker inom möbeldesign.

Claesson Koivisto Rune

Claesson Koivisto Rune är en framstående svensk arkitekt- och designbyrå som grundades 1995 av Mårten Claesson, Eero Koivisto och Ola Rune. Deras verksamhet sträcker sig över olika områden, inklusive arkitektur, inredningsdesign och produktdesign. Byrån är känd för sin breda och innovativa portfölj. Claesson Koivisto Rune har samarbetat med många välrenommerade internationella företag och har skapat designlösningar för allt från bostäder och offentliga byggnader till möbler och inredningsdetaljer. Inom möbeldesign har de skapat en mängd olika produkter, inklusive stolar, bord och belysning. Deras arbete kännetecknas ofta av en minimalistisk och modern design med fokus på funktionalitet och estetik. Ett exempel på en känd möbel skapad av Claesson Koivisto Rune är "Din" stol för italienska Capdell. Stolen kännetecknas av sin enkla och elegant formgivning och har blivit uppmärksammad för dess stilrena uttryck.