266 Klocka Arne Jacobsen Bankers Clock Rosendahl

266d_8dc4e78f2b24afa_med.jpeg
  • 266d_8dc4e78f2b24afa_sm.jpeg
  • 266b_8dc4e78debe3ae6_sm.jpeg
  • 266e_8dc4e78f72b4930_sm.jpeg

Klocka designad av Arne Jacobsen för Rosendahl. Modellen heter Bankers Clock och var bland det sista som ritades av Arne Jacobsen innan han avled 1971. Klockan var formgiven för Danmarks Nationalbank varav klockan fick sitt namn.

Klockan har mineralglas, urkassett i aluminium och Quartz verk.

Obetydligt slitage.

  • Skick:Utmärkt begagnat skick
  • Storlek:Diameter 480 mm

Värdering5 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)125 SEK
Fraktavgift (från)100 SEK

Arne Jacobsen (1902-1971)

Arne Jacobsen (1902-1971)
Arne Jacobsen var en framstående dansk arkitekt och formgivare, känd för sitt banbrytande arbete inom modernistisk design under det tidiga 1900-talet. Jacobsen räknas som en av de mest inflytelserika personerna inom dansk modernism och funktionalism, och hans bidrag till designvärlden har haft en långvarig påverkan. Jacobsen studerade arkitektur vid Det Kongelige Danske Kunstakademi i Köpenhamn och inledde sin karriär som arkitekt. Han blev senare känd för sina banbrytande möbeldesigner. Några av Arne Jacobsens mest ikoniska möbler inkluderar Ägget och Svanen, skapade för Radisson Blu Royal Hotel i Köpenhamn. Dessa stolar kännetecknas av sina organiska former och eleganta silhuetter. Utöver möbler designade Jacobsen även lampor, bestick, textilier och andra inredningsdetaljer. Hans arbete kännetecknas av precision, funktionalitet och en strävan efter att skapa tidlösa estetiska uttryck. Arne Jacobsens påverkan på modern design kan fortfarande ses idag, och hans verk anses som klassiker inom möbelhistorien. Han fortsätter att vara en inspirationskälla för formgivare och arkitekter runt om i världen.

Rosendahl (1984-)

Rosendahl   (1984-)
Rosendahl är ett danskt företag känt för sin högkvalitativa design inom heminredning och köksartiklar. Grundat 1984 av Erik Rosendahl, har företaget blivit känt för sitt fokus på enkelhet, funktionalitet och tidlös design. Rosendahl-produkterna sträcker sig över ett brett spektrum, inklusive glas, porslin, bestick, köksredskap, och även klockor och smycken. Företaget har samarbetat med en rad kända danska designers för att skapa produkter som inte bara är estetiskt tilltalande utan också praktiska för vardagsbruk. Rosendahls engagemang för skandinavisk designfilosofi har gjort det till en populär aktör på den internationella designscenen, med produkter som uppskattas för sin enkla elegans och funktionella användbarhet.