298 Pendellampa Kartell FL/Y

298a_8dc53d6c784115c_med.jpeg
  • 298a_8dc53d6c784115c_sm.jpeg
  • 298b_8dc53d6c7eef35a_sm.jpeg
  • 298c_8dc53d6c868ba1f_sm.jpeg

Mycket fin pendellampa från italienska Kartell. Modellen heter FL/Y och är designad av Ferruccio Lavianis. Lampan är gjord av transparent metakrylat i ljusblått med en sockel i krom. Glödlampa ingår ej.

Lampan har en del repor men är i övrigt i gott skick.

  • Skick:OK begagnat skick
  • Storlek:Diameter 520 mm, Höjd 330 mm

Värdering2 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)125 SEK
Fraktavgift (från)300 SEK

Kartell (1949-)
Italy

Kartell   (1949-)
Kartell är en italiensk möbel- och designföretag grundat 1949 av Giulio Castelli. Företaget har blivit känt för sina innovativa och moderna möbler och heminredningsprodukter. Kartell har spelat en framstående roll inom användningen av plastmaterial i möbeldesign och har samarbetat med en rad framstående formgivare. Kartells sortiment inkluderar en mängd olika produkter såsom stolar, bord, lampor och andra inredningsdetaljer. Företaget är särskilt känt för sina transparenta och färgglada plastmöbler, där teknologisk innovation möter estetisk design. Ett exemplariskt verk från Kartell är den ikoniska "Louis Ghost" stolen, skapad av formgivaren Philippe Starck. Denna stol, tillverkad i genomskinlig polycarbonat, kombinerar elegans och modernitet och har blivit en symbol för Kartells designfilosofi.

Ferruccio Laviani (1960-)
Italy

Ferruccio Laviani är en framstående italiensk arkitekt och designer, född 1960 i Cremona, Italien. Han är känd för sitt mångsidiga arbete inom olika områden av design, inklusive möbeldesign, belysningsdesign och inredningsdesign. Laviani har samarbetat med flera välkända varumärken och har skapat många ikoniska produkter som har fått internationell erkännande. En av Ferruccio Lavianis mest kända verk är "Bourgie" lampan, skapad för det italienska varumärket Kartell år 2004. "Bourgie" är en modern tolkning av en klassisk barocklampa och är känd för sin eleganta och lekfulla design. Lampan är tillverkad av transparent polykarbonat och finns i flera färger, vilket gör den till en populär belysningslösning för både hem- och offentliga miljöer