267 Soffbord Lammhults Chicago

267a_8dc4e7a40343d26_med.jpeg
  • 267a_8dc4e7a40343d26_sm.jpeg
  • 267f_8dc4e7a44dbdc6a_sm.jpeg
  • 267d_8dc4e7a438bd93b_sm.jpeg
  • 267g_8dc4e7a46131a6a_sm.jpeg
  • 267c_8dc4e7a425d5dcb_sm.jpeg
  • 267e_8dc4e7a44366f78_sm.jpeg

Klassiska soffbord/rullbord från Lammhults. Modellen heter Chicago och är designad av den framstående svenska möbelformgivaren Gunilla Allard.

Stativ i krom och hyllplan i vit laminat och svart läder. Hjulen gör att du enkelt flyttar bordet dit du behöver ha det. Översta hyllplanet kan lyftas och användas som bricka.

En del repor i lädret. Vanligt slitage.

  • Storlek:Höjd 570 mm, Diamater 540 mm

Värdering10 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)125 SEK
Fraktavgift (från)500 SEK

Lammhults (1940-)

Lammhults   (1940-)
Lammhults är ett svenskt möbelföretag med rötter som sträcker sig tillbaka till 1940-talet. Företaget grundades i Lammhult, Småland, och har sedan dess blivit känt för sin högkvalitativa och moderna möbeldesign. Lammhults har samarbetat med en mängd olika formgivare för att skapa innovativa och funktionella möbler för både hem- och offentlig miljö. Företagets sortiment omfattar bland annat stolar, bord, soffor och förvaringslösningar. Lammhults produkter kännetecknas ofta av en skandinavisk enkelhet och ren linjering. Företaget strävar efter att kombinera design, funktion och hållbarhet i sina produkter. En av deras välkända möbler är fåtöljen C70, skapad av formgivaren Gunilla Allard. C70 är en stilren fåtölj som utmärks av sin moderna design och komfort, och den har blivit en populär del av Lammhults sortiment.

Gunilla Allard

Gunilla Allard är en framstående svensk möbeldesigner känd för sin distinkta och moderna designstil. Hon föddes 1957 och utbildade sig på Konstfack i Stockholm. Allard är känd för att skapa möbler och inredningsdesign som kombinerar stilrenhet med funktionalitet och ergonomi. Hon har samarbetat med flera kända svenska och internationella möbeltillverkare, inklusive Lammhults, LaPalma, och Gärsnäs, där hon har designat allt från stolar och soffor till bord och belysning. Många av hennes verk kännetecknas av rena linjer, balanserade proportioner och användning av högkvalitativa material. Allard har fått internationell uppmärksamhet och flera utmärkelser för sitt arbete, och hennes design har blivit väl mottagen både av kritiker och allmänhet. Hennes bidrag till den moderna möbeldesignen har gjort henne till en betydande figur inom branschen och hennes verk återspeglar en djup förståelse för form, funktion och estetik.