287 2st Stolar Normann Copenhagen Form Chair Lila

330a_med.jpeg
  • 330a_sm.jpeg
  • 330b_sm.jpeg
  • 330c_sm.jpeg
  • 330d_sm.jpeg
  • 330e_sm.jpeg
  • 330f_sm.jpeg
  • 330g_sm.jpeg

Klassiska stolar från Normann Copenhagen. Modellen heter Form Chair och är formgiven av Simon Legald.

Klädd i tyg i en lila nyans. Underrede i ek. Underredet har en del märken. En liten skada i tyget på ryggstödet. Vanligt slitage.

  • Skick:Ok begagnat skick
  • Storlek:Bredd 480mm, Djup 520mm, Höjd 800mm, Sitthöjd 440mm

Värdering4 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)300 SEK

Normann Copenhagen (1999-)

Normann Copenhagen   (1999-)
Normann Copenhagen är ett danskt designföretag grundat år 1999 av Jan Andersen och Poul Madsen. Företaget har etablerat sig som en viktig aktör inom den internationella designvärlden och är känt för sina nyskapande och lekfulla designprodukter. Deras designfilosofi fokuserar på att skapa enkla och funktionella produkter med en modern twist, samtidigt som de utforskar nya material och former. Ett exempel på en känd möbel från Normann Copenhagen är "Tablo," en minimalistisk och stilren soffbordsserie designad av Nicholai Wiig Hansen. Tablo utmärker sig genom dess enkla geometriska former och kontrasten mellan det tunna stålbordets ben och den generösa bordsskivan. Denna möbel illustrerar Normann Copenhagens engagemang för att skapa tidlösa och funktionella designobjekt.

Simon Legald

Simon Legald är en dansk möbeldesigner född 1986. Han är känd för sin enastående talang och sitt unika tillvägagångssätt inom möbeldesign. Legald utbildade sig vid The Royal Danish Academy of Fine Arts, där han utvecklade sin passion för att skapa funktionella och ändamålsenliga möbler med en tydlig skandinavisk estetik. Legalds designfilosofi kännetecknas ofta av enkelhet, renhet och funktionalitet. Han strävar efter att skapa möbler som är enkla och eleganta samtidigt som de möter människors behov och livsstilar. Ett av hans mest kända verk är "Form Chair", som han skapade för det danska möbelföretaget Normann Copenhagen. Stolen, med sin organiska form och distinkta silhuett, har blivit en modern klassiker och representerar Legalds förmåga att förena innovation med tidlös skandinavisk design.