450 2st Stolar Vitra .03 - Maarten Van Severen

450b_8dc7af83d8addab_med.jpeg
  • 450b_8dc7af83d8addab_sm.jpeg
  • 450a_8dc7af83cee92db_sm.jpeg
  • 450c_8dc7af83e416706_sm.jpeg
  • 450d_8dc7af83ee3a76e_sm.jpeg
  • 450e_8dc7af83faddcea_sm.jpeg
  • 450f_8dc7af840567783_sm.jpeg

2st designstolar från Vitra . Modellen heter .03 och är formgiven av Maarten Van Severen.

Sittskalet är tillverkat av elastiskt integrerat polyuretanskum som gör stolarna bekväma att sitta i då de sviktar i ryggen. Kromade ben. Smärre slitage.

  • Storlek:Bredd 435mm, Djup 525mm, Höjd 860mm, Sitthöjd 420mm

Värdering5 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)500 SEK

Vitra (1950-)
Switzerland

Vitra    (1950-)
Vitra grundades 1950 av Willi Fehlbaum och är välkända för deras arbete med nära några av världens viktigaste designers. Dessa samarbeten har lett till produktionen av många klassiska möbler. De äger bland annat tillverkningslicens för möbler ritade av ikonerna Charles och Ray Eames samt av den lika avsevärda formgivaren George Nelson. Andra formgivare som designat möbler för Vitra består av Philippe Starck, Verner Panton, Mario Bellini, Ron Arad och Jean Prouvé. En av Vitras mest kända produkter är "Eames Lounge Chair," designad av Charles och Ray Eames år 1956. Denna eleganta och komfortabla fåtölj betraktas som en klassiker inom modern möbeldesign. I Vitras design står hållbarhet och enkelhet i fokus, helt i Charles och Ray Eames anda. Vitras produkter är designade och utvecklade i Schweiz och tillverkas i Tyskland med komponenter från övriga Europa.

Maarten Van Severen (1956-2005)
Belgium

Maarten Van Severen var en belgisk designer född 1956 i Antwerpen. Han var känd för sitt banbrytande arbete inom möbeldesign och betraktades som en av de mest inflytelserika designer i sin generation. Van Severens minimalistiska och funktionella designstil har blivit ikonisk, och hans verk, såsom den distinkta stolarna ".03" och ".05", fortsätter att inspirera designers över hela världen. Tyvärr gick han bort alltför tidigt 2005, men hans arv lever vidare genom hans tidlösa skapelser.