360 Soffbord Arper Ply

360a_8dc6065a6610e88_med.jpeg
  • 360a_8dc6065a6610e88_sm.jpeg
  • 360b_8dc6065a6e3853d_sm.jpeg
  • 360c_8dc6065a777cafb_sm.jpeg
  • 360d_8dc6065a7f9a47e_sm.jpeg
  • 360e_8dc6065a88fcdf1_sm.jpeg
  • 360f_8dc6065a935c87f_sm.jpeg

Bord från italienska Arper formgivet av den välkända designstudion Lievore Altherr Molina. Modellen heter Ply.

Ett dynamiskt bord med geometrisk form i svartbetsad ek.

Slitage i lacken och färgbortfall.

  • Skick:Ok begagnat skick
  • Storlek:Bredd 965mm, Djup 885mm, Höjd 360mm

Värdering2 000 - 3 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)500 SEK
*Följerätt tillkommer

arper (1989-)
Italy

arper   (1989-)
Arper är en italiensk tillverkare av möbler och inredningslösningar som grundades år 1989. Företaget har sitt huvudkontor i Monastier di Treviso, Italien, och har blivit känt för sitt engagemang för modern design och kreativa lösningar för olika inomhusmiljöer. Arpers produktsortiment inkluderar stolar, soffor, bord, belysning och andra möbel- och inredningsprodukter. Företaget har samarbetat med många framstående formgivare och arkitekter för att skapa unika och funktionella produkter. En av Arpers mest kända möbelkollektioner är "Catifa," en serie stolar som kännetecknas av sina rena linjer och mångsidighet. Catifa-stolen har blivit en ikon inom möbeldesign och används ofta i olika sammanhang, från kontor till restauranger och hemmiljöer.

Lievore Altherr Molina
Spain

Lievore Altherr Molina
Lievore Altherr Molina är en designgrupp bestående av de tre formgivarna Alberto Lievore, Jeannette Altherr, och Manel Molina. Denna multidisciplinära designteam grundades på 1990-talet i Barcelona, Spanien, och har sedan dess skapat många framstående möbler och inredningslösningar. Deras designapproach präglas av en kombination av funktionell precision, estetisk känsla och en förståelse för material och tillverkningsprocesser. Lievore Altherr Molina har samarbetat med flera kända möbelproducenter runt om i världen och deras arbete sträcker sig över olika områden, inklusive möbler, belysning och inomhusutformning.