101 Fåtölj JOC Mondo

101a_8dc27de0c06fcf8_med.jpeg
  • 101a_8dc27de0c06fcf8_sm.jpeg
  • 101b_8dc27de0c94d25e_sm.jpeg
  • 101c_8dc27de0d08080c_sm.jpeg
  • 101d_8dc27de0d7c3c15_sm.jpeg
  • 101e_8dc27de0e05e13e_sm.jpeg

Så fina klassiska fåtöljer av JOC. Design av Karl Erik Ekelius. Tyvärr är skinnklädseln tor och en del färgbortfall förekommer. Men utöver det i ett härligt använt skick.

  • Skick:Väl använt skick

Värdering4 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)125 SEK
Fraktavgift (från)800 SEK

Karl Erik Ekelius (1914-1998)

Karl Erik Ekelius (1914-1998)
Karl Erik Ekelius var en svensk arkitekt och formgivare som var aktiv under det tidiga 1900-talet. Han var känd för sitt arbete inom den svenska funktionalismen och bidrog till att forma den moderna arkitekturen och designen i Sverige. Ekelius var en av de ledande arkitekterna inom funktionalismen i Sverige och var en av de första att använda sig av industriella material och tekniker i sin design. Han var också en förespråkare för att kombinera form och funktion, och hans verk kännetecknas ofta av enkelhet, rena linjer och effektiv användning av utrymme. Under sin karriär ritade Ekelius många bostadshus, offentliga byggnader och kontorsbyggnader som präglades av den modernistiska stilen. Hans inflytande sträckte sig även till möbeldesign, där han skapade flera innovativa och tidlösa möbler. Karl Erik Ekelius är en betydande figur inom den svenska arkitekturen och designen och hans arv lever vidare genom hans verk och inflytande på efterföljande generationer av arkitekter och formgivare.

J.O. Carlssons Möbelindustri (JOC)

J.O. Carlssons Möbelindustri (senare JOC Möbel AB) var ett svenskt möbelföretag som var verksamt under en period. Företaget grundades av Johan Olof Carlsson och var baserat i Vetlanda. De producerade ett brett utbud av möbler, inklusive stolar, bord, skrivbord och andra inredningsprodukter.