645 Soffbord Bruno Mathsson Superellips - Piet Hein
Soffbord från Bruno Mathsson, modell Superellips. Superellips är ett av Skandinaviens mest kända bord, designat i ett samarbete mellan Bruno Mathsson och Piet Hein. Bordsskiva i björk med fasad kant och spännben i krom.
Bordsskivan har en del skador, repor och märken. Ben vanligt brukslitage.
- Skick:Sämre begagnat skick
- Storlek:Höjd: 525 mm, Bredd: 900 mm, Djup: 900 mm
Värdering | 1 500 - 2 500 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 100 SEK |
Fraktavgift (från) | 500 SEK |
Bruno Mathsson (1907-1988) Sverige
Bruno Mathsson var en framstående svensk möbeldesigner och arkitekt, född 1907 och avled 1988. Han är en av Sveriges internationellt mest kända möbelformgivare. Mathssons designfilosofi kretsade kring att skapa funktionella och ergonomiska möbler med enkelhet och elegans.
I samarbete med den danske poeten och matematikern Piet Hein utvecklade han bordet Superellips och Spännbenet som senare producerades av den svenska möbeltillverkaren Bruno Mathsson International och det danska möbeltillverkaren Fritz Hansen.
Under 1960- och 1970-talen hade Bruno Mathsson och möbeltillverkaren DUX ett nära och kreativt samarbete vilket gav upphov till flera tidlösa designklassiker, exempelvis fåtöljerna Jetson och Karin.
En av Bruno Mathssons mest kända möbler är stolen Eva, som han designade 1934. Denna stol är känd för sin böjda träram vilket ger en unik kombination av komfort och stil. Eva Chair är en ikonisk möbel som fortsätter att vara populär och efterfrågad än idag.
Piet Hein (1905-1996) Denmark
Piet Hein föddes den 16 december 1905 i Köpenhamn och var en dansk vetenskapsman, matematiker, filosof, författare och konstnär. Han är i Sverige känd bland annat för att med superellipsen som grund, tillsammans med den svenske arkitekten David Helldén, ha formgivit Sergels torg i Stockholm.
Piet Hein är även känd för att med den svenske möbelarkitekten Bruno Mathsson utformat det revolutionerande spännbenet som bland annat används på det klassiska bordet Superellips med bordsskivan i form av en superellips.
Bild av André Savik