1224 Balansstol Wilkhahn Stitz
Balansstol från Wilkhahn, modell Stitz. Balansstol med höjdjustering för en halvstående arbetsställning. Den uppmuntrar till rörelse och till att byta arbetsställning och ger möjlighet att växla mellan stående och sittande.
Korksits. Bra skick med mindre slitage.
- Storlek:Sitthöjd 670-910mm
Värdering | 3 500 - 4 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 100 SEK |
Fraktavgift (från) | 300 SEK |
Wilkhahn Germany
Wilkhahn är ett tyskt företag som grundades 1907 och specialiserar sig på att designa och tillverka högkvalitativa kontorsmöbler. Företaget är känt för sin innovativa inställning till ergonomi, hållbarhet och design, särskilt med fokus på att skapa möbler som främjar hälsa och välbefinnande på arbetsplatsen. Deras mest kända produkt är ON-stolen, som introducerade "3D-dynamiskt sittande" för att ge användarna större rörelsefrihet och minska belastningen på ryggen. Wilkhahn arbetar också aktivt med hållbara produktionsmetoder och använder miljövänliga material, vilket gör dem till en ledande aktör inom hållbar kontorsdesign.