122 Pall/bord Kartell Max-Beam

122a_8dc2eff622816da_med.jpeg
  • 122a_8dc2eff622816da_sm.jpeg
  • 122b_8dc2eff62b3e007_sm.jpeg
  • 122c_8dc2eff635c278d_sm.jpeg
  • 122d_8dc2eff63eef207_sm.jpeg

Transparent pall från italienska Kartell. Modellen heter Max-Beam och ingår i en serie möbler framtagen av den schweiziske badrumstillverkaren Laufen.

Max-Beam kan användas som både som pall och bord och passar utmärkt i badrum, men även i vardagsrum, sovrum eller hall.

Pallen är tillverkad i genomskinlig plast (PMMA). Tyvärr har pallen en del repor och tappat lite av sin transparans på sitsen.

  • Skick:Ok begagnat skick.
  • Storlek:Bredd 33 cm, höjd 47 cm, djup 27 cm
  • Vikt:4600

Värdering1 500 SEK
Slagavgift (inkl. moms)125 SEK
Fraktavgift (från)300 SEK

Kartell (1949-)
Italy

Kartell   (1949-)
Kartell är en italiensk möbel- och designföretag grundat 1949 av Giulio Castelli. Företaget har blivit känt för sina innovativa och moderna möbler och heminredningsprodukter. Kartell har spelat en framstående roll inom användningen av plastmaterial i möbeldesign och har samarbetat med en rad framstående formgivare. Kartells sortiment inkluderar en mängd olika produkter såsom stolar, bord, lampor och andra inredningsdetaljer. Företaget är särskilt känt för sina transparenta och färgglada plastmöbler, där teknologisk innovation möter estetisk design. Ett exemplariskt verk från Kartell är den ikoniska "Louis Ghost" stolen, skapad av formgivaren Philippe Starck. Denna stol, tillverkad i genomskinlig polycarbonat, kombinerar elegans och modernitet och har blivit en symbol för Kartells designfilosofi.

Laufen (1892-)
Switzerland

Laufen   (1892-)
Laufen är ett välrenommerat schweiziskt företag som specialiserar sig på tillverkning av badrumsprodukter av hög kvalitet. Grundat 1892, har Laufen en lång historia av att producera innovativa och stilrena produkter för badrummet. Företaget är känt för sin expertis inom keramik och porslinstillverkning, och deras sortiment omfattar bland annat toaletter, handfat, badkar och duschar. Laufen är även känt för sina samarbeten med framstående designers och arkitekter, vilket har resulterat i prisbelönta och estetiskt tilltalande badrumsprodukter som kombinerar funktionalitet med stil.