1355 6st Blå Station Sting - Silver - Borselius & Mattsson
6st Sting från Blå Station. Designad av Stefan Borselius och Fredrik Mattsson. Sting är tillverkad i metall vilket gör att den är otroligt hållbar och passar även för utomhusbruk. Sitsen och ryggen är av rostfritt aluminium och sviktar något vilket ger ökad bekvämlighet. Sits och rygg i gummi, färg silver. Ben i stål. Staplingsbara.
Slitage. Missfärgning på gummisittsar. Repor/märken förekommer.
- Skick:Sämre skick
- Storlek:Bredd 530mm, Djup 540mm, Höjd 810mm, Sitthöjd 460mm
Värdering | 6 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 100 SEK |
Fraktavgift (från) | 800 SEK |
Blå Station Sverige
Blå Station är ett svenskt möbelföretag som grundades 1986 av syskonen Börge och Lena Lindau. Företaget är känt för sin innovativa och experimentella design samt sitt engagemang för hållbarhet och hållbara materialval. Blå Station erbjuder ett brett utbud av möbler för både inomhus- och utomhusbruk, inklusive stolar, soffor, bord och bänkar.
En av Blå Stations mest kända möbler är "Blossa" fåtöljen, designad av Mia Cullin. Denna fåtölj är känd för sin unika formgivning och sitt bekväma sittyta, och den har blivit en ikonisk möbel inom företagets sortiment. "Blossa" fåtöljen är tillverkad av högkvalitativt trä och är ett utmärkt exempel på Blå Stations fokus på både form och funktion i deras möbeldesign.
Stefan Borselius & Fredrik Mattsson Sverige
I kategori Designstudio
Mattsson & Borselius är en svensk design- och formgivningsduo bestående av Thomas Bernstrand och Stefan Borselius, som båda är välkända inom möbeldesign. Tillsammans har de skapat en rad prisbelönta produkter, ofta för offentliga miljöer, med fokus på estetik, funktionalitet och innovation. Deras verk kännetecknas av en modern och stilren formgivning som kombinerar hantverkstradition med nytänkande lösningar. Duon har samarbetat med flera framstående möbeltillverkare i Sverige och internationellt, och deras design ses ofta som en förening av form och funktion med tydlig skandinavisk prägel.