1110 6st Stolar HAY J77 Chair - Folke Pålsson

1522b_8dd049840e2663a_med.jpeg
  • 1522b_8dd049840e2663a_sm.jpeg
  • 1522a_8dd04984026c468_sm.jpeg
  • 1522c_8dd0498415fc4a3_sm.jpeg
  • 1522d_8dd049841e07f35_sm.jpeg
  • 1522e_8dd04984285c1d8_sm.jpeg
  • 1522f_8dd0498435e41de_sm.jpeg
  • 1522g_8dd0498440dcd04_sm.jpeg
  • 1522h_8dd049844b8cb03_sm.jpeg
  • 1522i_8dd049845378163_sm.jpeg

6st stolar från danska HAY, modell "J77 Chair" ursprungligen formgiven av Folke Pålsson för FDB Møbler 1947.

En stol har en skada på baksidan av ryggstödet.

Tre ben har skador längst nere vid tassen

En stol har ryggstödet lossnat lite från sitsen.

Stolarna har inget reservationspris då de är lite skadade.

  • Storlek:Bredd 430mm, Höjd 790mm, Djup 430mm, Sitthöjd 445mm

Värdering7 000 - 8 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)1 200 SEK

HAY (2002-)

HAY    (2002-)
HAY är ett danskt möbeldesignföretag som grundades år 2002 av Rolf och Mette Hay. Företaget har snabbt blivit känt för sin moderna och tillgängliga design, och det har blivit en framstående aktör inom den internationella möbeldesignscenen. HAY erbjuder ett brett sortiment av möbler, belysning, textilier och accessoarer för både hemmet och offentliga miljöer. Företaget har samarbetat med en mängd olika formgivare och arkitekter för att skapa produkter som kännetecknas av enkelhet, funktionalitet och modern estetik. En av HAYs mest ikoniska möbler är "About A Chair" (AAC-stolen), designad av Hee Welling. AAC-stolen är en serie stolar med varierande underreden och sittytor, och den representerar HAYs designfilosofi som kombinerar komfort med en minimalistisk och mångsidig estetik.

Folke Pålsson

Folke Pålsson
Folke Pålsson var en svensk formgivare och möbeldesigner som främst är känd för sin ikoniska stol "J77", som han skapade år 1947. Denna stol, som är en del av en serie kända danska möbelklassiker, har blivit en tidlös symbol för skandinavisk design med sin enkla, funktionella form och hållbara konstruktion. Pålsson arbetade ofta med trä, och hans designfilosofi var präglad av en strävan efter att kombinera estetik med funktionalitet. Trots att han inte är lika känd som vissa av sina samtida, har Pålssons arbete haft ett bestående inflytande på modern möbeldesign.