1599 4st Barpallar LMV Lammhult Pyramid
4st barpallar från Lammhults Mekaniska Verkstad (LMV). Ingår i stolserien Pyramid. Originalet till Lammhults nylanserade veration, Taburett barpall.
Stativ i förkromade stålrör, sitts i formpressat polerat trä. Etikettmärkt. 1900-talets mitt/andra hälft. Staplingsbar.
Slitage, repor och färgfläckar. Charmig patina. Hela och stabila. Nya tassar.
- Skick:OK skick
- Storlek:Höjd: 710mm, Bredd: 410mm
Värdering | 4 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 100 SEK |
Fraktavgift (från) | 500 SEK |
Lammhults (1940-) Sverige
Lammhults är ett svenskt möbelföretag med rötter som sträcker sig tillbaka till 1940-talet. Företaget grundades i Lammhult, Småland, och har sedan dess blivit känt för sin högkvalitativa och moderna möbeldesign. Lammhults har samarbetat med en mängd olika formgivare för att skapa innovativa och funktionella möbler för både hem- och offentlig miljö.
Företagets sortiment omfattar bland annat stolar, bord, soffor och förvaringslösningar. Lammhults produkter kännetecknas ofta av en skandinavisk enkelhet och ren linjering. Företaget strävar efter att kombinera design, funktion och hållbarhet i sina produkter.
En av deras välkända möbler är fåtöljen C70, skapad av formgivaren Gunilla Allard. C70 är en stilren fåtölj som utmärks av sin moderna design och komfort, och den har blivit en populär del av Lammhults sortiment.
Edvin Ståhl (1896-) Sverige
På 1920-talet startade Edvin och hans bröder en möbelindustri med fokus på möbler för både hem och kontor. Företaget såldes senare till KF, men Edvin fortsatte leda det under lång tid. År 1945 grundade han dessutom Lamhults Mekaniska Verkstad AB, som tillverkade beslag och detaljer till lokala möbelindustrier. Efter ungefär tio år började Edvin designa och producera möbler i verkstaden, som då bytte namn till Lammhults Möbel AB.
Den första produkten var en enkel pall, modell 282, samt en stolsserie kallad Pyramid, båda med stommar av böjda stålrör. Detta blev starten för Lammhults utveckling från underleverantör till ren möbeltillverkare. Edvin strävade efter att skapa praktiska, tidlösa och enkla designlösningar – principer som än idag präglar företagets arbete. Till Edvins ära har Lammhults relanserat pallen, nu under namnet Taburett, baserad på originalet 282.