389 Soffa IKEA Kolding 1960-tal Renoverad
Nyrenoverad soffa från IKEA. Modellen heter Kolding och formgavs 1960 av svensk-danske Erik Wørts. En riktig möbelklassiker. Soffan finns representerad på IKEAs museum i Älmhult.
Nyrenoverade resårplymåer. Krämvit klädsel i mycket gott skick. Stomme i teak i bra skick.
- Skick:Nyrenoverad
- Storlek:Bredd 1850 mm, Djup 770 mm, Höjd 770 mm
Värdering | 21 000 - 23 000 SEK |
Köparprovision (inkl. moms) | 12.5% |
Fraktavgift (från) | 1 200 SEK |
IKEA (1943-) Sverige
Erik Wørts (1916-1997) Sverige
Erik Wørts var en dansk möbelsnickare och formgivare som flyttade till Sverige i mitten av 1940-talet, där han spelade en viktig roll i utvecklingen av platta möbler för både NK och IKEA.
Hans första designarbeten dök upp i slutet av 1930-talet. Hans mest kända design är en safari-stol som producerades i realtivt stora mängder för sin tid. Många av dessa designarbeten var för Henrik Worts Möbelsnedkeri. Ett litet familjeföretag som tillverkade unika eller mycket små serier. Senare, under 1950- och 1960-talet, designade han för den välkända danska soffa- och stolstillverkaren Eilersen och den kvalitetsorienterade lilla firman Kjellerup Möbelfabrik.