424 Soffbord/sidobord Karl Anderson & Söner Buff BU530

424a_8dc74dbef16d9a9_med.jpeg
  • 424a_8dc74dbef16d9a9_sm.jpeg
  • 424d_8dc74dbf114a956_sm.jpeg
  • 424b_8dc74dbefca3dcc_sm.jpeg
  • 424c_8dc74dbf05dc85b_sm.jpeg
  • 424e_8dc74dbf1d90e87_sm.jpeg
  • 424f_8dc74dbf2763254_sm.jpeg

Bord från Karl Anderson & Söner. Modellen heter Buff BU530 och formgavs av Joel Karlsson 2012.

Bordsskivan har en trumpetkonstruktion där ben av massiv ask möter skivan i det tåliga kompositmaterialer HI-MACS. HI-MACS är ett slitstarkt stenliknande material som vid repor kan poleras upp med hjälp av polerande rengöringsmedel.

Obetydligt slitage. Etikettmärkt.

  • Skick:Utmärkt begagnat skick
  • Storlek:Höjd 600 mm, Längd 552 mm, Bredd 406 mm

Värdering6 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)300 SEK

Karl Andersson & Söner (1898-)

Karl Andersson & Söner är en ledande aktör inom den svenska möbeldesignen och har en lång och framstående historia som sträcker sig tillbaka till 1898. Företaget, baserat i Huskvarna, har etablerat sig genom att erbjuda högkvalitativa möbler med tydlig inspiration från skandinavisk designtradition. En av deras mest kända möbler är "Svante," en stilren och mångsidig pall som kombinerar funktion och estetik på ett subtilt sätt. Svante representerar företagets dedikation till enkelhet och användbarhet i möbeldesign. Karl Andersson & Söner har skapat en mångfald av möbler, inklusive bords- och sittmöbler, samt förvaringslösningar, och deras designkaraktär genomsyras av noggrant utvalda material och skickligt hantverk. Företagets möbler är inte bara funktionella utan också tidlösa och passar väl in i olika inredningsmiljöer, från moderna kontor till hemmets vardagsrum.

Joel Karlsson

Joel Karlsson har etablerat sig som en av Skandinaviens ledande formgivare och arbetar inom många olika områden av design, inte bara möbeldesign. Utgångspunkten för varje av Joels design är användarens behov och marknadens krav. Han strävar efter att skapa kvalitetsprodukter som kommer att stå sig över tiden. Produkter som du lever med, inte bara konsumerar.