51 Stol BAUHAUS original från 1930
Äldre stol i klassisk Bauhaus-stil. Originalmodell från 1930-talets svenska stålrörs-möbelproduktion. Ramen är gjord av stålrör i krom. Sits och rygg är i rött konstläder. Ursprunglig formgivare från 1930-talet är okänd.
Det finns en liten skada i konstlädret längst ner på ryggstödet (se bild).
- Skick:Liten skada i konstlädret. Annars i bra begagnat skick.
- Storlek:Bredd 40,5 cm, Djup 58 cm, Höjd 83 cm, Sitthöjd 44,5 cm
Värdering | 2 000 SEK |
Köparprovision (inkl. moms) | 10% |
Slagavgift (inkl. moms) | 100 SEK |
Fraktavgift (från) | 800 SEK |