278 5st Stolar David Design Hammock

571a_med.jpeg
  • 571a_sm.jpeg
  • 571b_sm.jpeg
  • 571c_sm.jpeg
  • 571d_sm.jpeg
  • 571e_sm.jpeg
  • 571f_sm.jpeg
  • 571g_sm.jpeg
  • 571h_sm.jpeg
  • 571i_sm.jpeg

6st läderstolar från David design. Modellen heter Hammock och är designad av Axel Bjurström. Tanken bakom modellen Hammock var att skapa en stol med samma enkelhet som en traditionell skalstol men med en följsamhet i formen.

Sitsen är tillverkad i slitstarkt kärnläder som är hängt på den unika benställningen.

Sömmarna har lossnat på en av stolarna ute vid kanten på sitsen. Alla stolarna har fläckar i lädret, men på ett möjligtvis charmigt sätt. Märkbart slitage.

  • Skick:Ok begagnat skick
  • Storlek:Bredd 445mm, Djup 535mm, Höjd 810mm, Sitthöjd 450mm

Värdering12 500 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)500 SEK

David design

David design
David Design är ett svenskt designföretag som grundades år 1988. Företaget har sitt ursprung i Malmö och är känt för att erbjuda moderna och funktionella möbel- och inredningsprodukter. David Design samarbetar med en rad framstående formgivare för att skapa unika och stilfulla objekt för hemmet och offentliga miljöer. Företagets produktutbud inkluderar möbler, belysning och andra inredningsdetaljer. Stilen hos David Design kännetecknas ofta av en skandinavisk enkelhet och renhet, där fokus ligger på att integrera design och funktionalitet.