274 2st Barpallar Magis Déjà-vu

581a_med.jpeg
  • 581a_sm.jpeg
  • 581b_sm.jpeg
  • 581c_sm.jpeg
  • 581d_sm.jpeg
  • 581e_sm.jpeg

2st pallar från italienska Magis. Modellen heter Déjà-vu och är designad av den framstående japanska formgivaren Naoto Fukasawa. Kan även användas som två mindre pelarbord.

Vitmålad aluminium. Vanligt slitage. Smärre repor.

  • Storlek:Höjd: 660 mm

Värdering6 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)500 SEK

Magis (1976-)
Italy

Magis   (1976-)
Magis är en italiensk möbeltillverkare som grundades år 1976 av Eugenio Perazza. Företaget har sitt säte i Veneto, Italien, och är känt för att skapa moderna och innovativa möbler och inredningsprodukter. Magis har samarbetat med ett brett spektrum av internationellt erkända formgivare och arkitekter för att skapa unika och tidlösa möbler. Magis har skapat flera ikoniska möbler, inklusive "Air Chair" av Jasper Morrison och "Spun Chair" av Thomas Heatherwick. Deras möbler är kända för att utmana konventionella designnormer och introducera lekfullhet och funktionalitet i sin design.

Naoto Fukasawa (1956-)
Japan

Naoto Fukasawa är en framstående japansk industriell formgivare född den 6 december 1956. Han är känd för sin minimalistiska och funktionella designfilosofi, där han strävar efter att skapa produkter som smälter in naturligt i användarens liv och miljö. Fukasawa studerade industridesign vid Tama Art University i Tokyo och började sin karriär på företaget Seiko Epson. Han arbetade också för designföretaget IDEO i USA innan han etablerade sin egen designstudio, Naoto Fukasawa Design, år 2003. Fukasawa har samarbetat med flera internationella företag och har skapat ett brett spektrum av produkter, inklusive möbler, belysning, elektronik och hushållsartiklar. Några av Fukasawas mest kända verk inkluderar "Hinoki" serien för Maruni, "CD Player for MUJI," och "Infobar" mobiltelefon för au/KDDI.