187 2st Fåtöljer Offecct Mono Light

589a_med.jpeg
  • 589a_sm.jpeg
  • 589b_sm.jpeg
  • 589c_sm.jpeg
  • 589d_sm.jpeg
  • 589e_sm.jpeg

2st nyomklädda fåtöljer från Offecct. Modellen heter Mono Light och är formgiven av designtrion Claesson Koivisto Rune. Klädd i ljusblått tyg med stativ i krom. Stapelbar.

Smärre slitage. Lite rost på stativen på undersidan.

  • Skick:Nyomklädd. Bra begagnat skick
  • Storlek:Bredd 640mm Djup 580mm, Höjd 710mm, Sitthöjd 400mm

Värdering6 750 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)500 SEK

Claesson Koivisto Rune

Claesson Koivisto Rune är en framstående svensk arkitekt- och designbyrå som grundades 1995 av Mårten Claesson, Eero Koivisto och Ola Rune. Deras verksamhet sträcker sig över olika områden, inklusive arkitektur, inredningsdesign och produktdesign. Byrån är känd för sin breda och innovativa portfölj. Claesson Koivisto Rune har samarbetat med många välrenommerade internationella företag och har skapat designlösningar för allt från bostäder och offentliga byggnader till möbler och inredningsdetaljer. Inom möbeldesign har de skapat en mängd olika produkter, inklusive stolar, bord och belysning. Deras arbete kännetecknas ofta av en minimalistisk och modern design med fokus på funktionalitet och estetik. Ett exempel på en känd möbel skapad av Claesson Koivisto Rune är "Din" stol för italienska Capdell. Stolen kännetecknas av sin enkla och elegant formgivning och har blivit uppmärksammad för dess stilrena uttryck.

Offecct

Offecct
Offecct är ett svenskt designföretag som specialiserar sig på moderna möbler för kontor, offentliga miljöer och hem. Grundat 1990 har Offecct blivit känt för sitt fokus på hållbarhet, innovativt designarbete och samarbeten med internationellt erkända formgivare. En av Offeccts mest kända möbler är "Ezy", skapad av den prisbelönta designern Christophe Pillet. Ezy är en stilren och ergonomisk fåtölj som kombinerar komfort med en modern estetik. Med sin rena formgivning och mångsidighet har Ezy blivit en populär möbelval för kontorsmiljöer och offentliga platser runt om i världen.