505 Golvlampa ZLamp Vega

630a_med.jpeg
  • 630a_sm.jpeg
  • 630b_sm.jpeg
  • 630c_sm.jpeg
  • 630d_sm.jpeg
  • 630e_sm.jpeg
  • 630f_sm.jpeg
  • 630g_sm.jpeg
  • 630h_sm.jpeg
  • 630i_sm.jpeg

Golvlampa från ZLamp, modell Vega. ZLamp är ett svenskt företag som tillverkar sina lampor i södra sverige. Tillverkas i stål som ytbehandlas med matt pulverlack. Vit lampskärm i plast med ett tunt lager av papper som ger skärmen en varm känsla Lampan är även höj och sänkbar via den lilla skruven på stativet. Vilket då gör den utmärkt att enkelt kunna möblera i olika miljöer.

Skärmen har ett fåtal mindre märken/repor. Vanligt slitage.

  • Storlek:Diameter 300mm, Höjd 1200-1950mm

Värdering2 800 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)300 SEK

ZLamp

ZLamp
ZLamp är ett varumärke som står för innovativ och funktionell belysning, grundat av den svenska entreprenören Christer Ericsson. Varumärket är känt för sin fokus på högkvalitativ och stilren design som kombinerar avancerad teknik med användarvänlighet. Zlamp-produkterna är utformade för att ge optimal belysning i olika miljöer, från arbetsplatser till hemmamiljöer, och betonar energieffektivitet och hållbarhet. Med en designfilosofi som strävar efter att förbättra både funktion och estetik, har Zlamp etablerat sig som en ledande aktör inom belysningsindustrin.

Lars Bessfelt

Lars Bessfelt är en framstående svensk industridesigner, känd för sina innovativa och funktionella designlösningar. Med en imponerande karriär bakom sig har han arbetat med flera internationellt erkända företag och varumärken, där han kombinerat estetik och praktikalitet på ett enastående sätt. Bessfelt är särskilt uppmärksammad för sin användarcentrerade designfilosofi, där han noggrant analyserar användarnas behov och beteenden för att skapa produkter som verkligen förbättrar deras liv. Hans engagemang för hållbarhet och användarvänlighet genomsyrar alla hans verk, och han har dessutom bidragit till designvärlden genom att undervisa och inspirera nya generationer av designers.