655 Arbetsstol Edsbyn Feather Swivel

655a_8dcb77e40abe4c5_med.jpeg
  • 655a_8dcb77e40abe4c5_sm.jpeg
  • 655b_8dcb77e413d9886_sm.jpeg
  • 655c_8dcb77e41c606cb_sm.jpeg
  • 655d_8dcb77e42732acd_sm.jpeg
  • 655e_8dcb77e4353989d_sm.jpeg

Arbetsstol från Edsbyn, modellen Feather Swivel. Konferensstol formgiven av Jens Fager. En stol på hjul som även är snurrbar, med armstöd. Konferensstolen är klädd i brunt slitstarkt tyg. Underrede i krom med hjul som har kromdetalj.

Vanligt brukslitage.

  • Storlek:Bredd: 560mm, Djup: 450mm, Höjd: 830mm, Sitthöjd: 460mm

Värdering4 000 - 5 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)500 SEK

Edsbyn (1899-)

Edsbyn   (1899-)
Edsbyn är ett svenskt företag som specialiserar sig på möbler och inredningslösningar för kontor och offentliga miljöer. Företaget grundades 1899 och har sedan dess vuxit till en betydande aktör inom den svenska möbelindustrin. Edsbyn erbjuder ett brett utbud av möbler för arbetsplatser, inklusive skrivbord, kontorsstolar, förvaringslösningar och konferensmöbler. Deras produkter kännetecknas av hög kvalitet, funktionell design och modern estetik.

Jens Fager

Jens Fager är en framstående svensk formgivare och designer, känd för sitt distinkta och minimalistiska formspråk. Han föddes 1979 och är utbildad vid Konstfack i Stockholm. Fager har gjort sig känd för sitt arbete inom belysningsdesign, möbeldesign och produktdesign. Han har samarbetat med flera kända varumärken och designföretag, inklusive Muuto, Marimekko, Zero, och Normann Copenhagen. Hans design är ofta karaktäriserad av rena linjer, enkelhet och funktionalitet.