668 Kontorsstol Fritz Hansen Kevi

668b_8dcbb8f6feb590c_med.jpeg
  • 668b_8dcbb8f6feb590c_sm.jpeg
  • 668a_8dcbb8f6f41bb17_sm.jpeg
  • 668c_8dcbb8f70b5c054_sm.jpeg
  • 668e_8dcbb8f71f2bf79_sm.jpeg
  • 668d_8dcbb8f715b76ff_sm.jpeg
  • 668f_8dcbb8f72d979f8_sm.jpeg

Klassisk kontorsstol från Fritz Hansen, modell Kevi. Modellen designades redan 1958 av Jørgen Rasmussen och är en av de första kontorsstolarna med hjul som kunde röra sig fritt i alla riktningar.

Höj- och sänkbar. Snurrfunktion. Aluminiumfot med hjul. Justerbart ryggstöd.

  • Storlek:Bredd 560 mm, Djup 560 mm, Sitthöjd 380-510mm

Värdering2 000 - 3 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)300 SEK

Fritz Hanzen (1872-)

Fritz Hanzen (1872-)
Fritz Hansen, även kallad Republic of Fritz Hansen, är en dansk möbeltillverkare med säte i Allerød. Företaget har blivit känt för sin produktion av kvalitetsmöbler formgivna av bland andra Arne Jacobsen, Hans J. Wegner, Piet Hein, Bruno Mathsson och Børge Mogensen. En av företagets mest saluförda produkter är Arne Jacobsens stol Sjuan som sedan den presenterades på 1950-talet har sålts i över fem miljoner exemplar. Andra möbelklassiker hos Fritz Hansen är stolarna Myran och Grand prix, fåtöljerna Svanen och Ägget, samt bordet Superellips.1982 förvärvade Fritz Hansen även rättigheterna till en stor del av Poul Kjærholms klassiska möbeldesign.

Jørgen Rasmussen

Jørgen Rasmussen är en dansk industridesigner som är känd för sitt bidrag till möbeldesign, särskilt inom kontorsmöbler. Tillsammans med sin tvillingbror Ib Rasmussen, skapade han den ikoniska KEVI-stolen 1958, en av de första kontorsstolarna med hjul som kunde röra sig fritt i alla riktningar. Denna innovation förändrade hur kontorsstolar designades och användes, och KEVI-stolen blev en klassiker inom designvärlden. Jørgen Rasmussen är också känd för sitt fokus på funktionalitet, ergonomi och enkelhet i sina designer, vilket har gjort hans verk både tidlösa och mycket eftertraktade.