67 Arbetsstol Alias Meetingframe

67a_8dc219552110e23_med.jpeg
  • 67a_8dc219552110e23_sm.jpeg
  • 67b_8dc219552b21057_sm.jpeg
  • 67c_8dc21955376eeef_sm.jpeg

Begagnad arbetsstol från italienska Alias. Modellen heter Meetingframe och är designad av Alberto Meda. Rygg och sits är i orange tyg och stommen är i kromat aluminium. Stolen är i gott skick förutom märkbart slitage på sitsen där tyget möter stommen (se bild).

  • Skick:OK begagnat skick
  • Storlek:Höjd 910 mm, Sitthöjd 470 mm

Värdering2 500 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)800 SEK
*Följerätt tillkommer

Alias (1979-)
Italy

Alias   (1979-)
Alias är ett italienskt möbelföretag som grundades 1979 i Grumello del Monte, nära Bergamo. Företaget är känt för sin banbrytande design och sin innovativa användning av material och teknik. Alias samarbetar med många framstående designers och arkitekter för att skapa moderna och funktionella möbler för både hem- och offentliga miljöer. En av Alias mest kända möbler är "LaLeggera" stapelbar stol, designad av Riccardo Blumer och Marco Zito. Denna stol är känd för sin lätthet och eleganta formgivning, och den har blivit en modern klassiker inom möbelvärlden. LaLeggera har vunnit flera priser och utmärkelser för sin innovativa design och är ett utmärkt exempel på Alias engagemang för att skapa möbler av hög kvalitet och tidlös estetik.

Alberto Meda (1945-)
Italy

Alberto Meda är en framstående italiensk arkitekt och designer, född 1945 i Tremezzina, Italien. Han är känd för sitt innovativa arbete inom möbeldesign och industriell design. Meda är känd för sin förmåga att förena avancerad teknik med elegant formgivning och funktionell estetik. En av Medas mest kända möbler är "Ligasystem" för Alias, designad tillsammans med Paolo Rizzatto. Denna modulära hyllsystem är känt för sin flexibilitet och moderna estetik, vilket gör det till en populär lösning för både hem- och kontorsmiljöer. Medas arbete har blivit internationellt erkänt och har vunnit flera priser, inklusive Compasso d'Oro, för dess banbrytande design och innovativa användning av material och teknik.