768 Fåtölj Walter Knoll Vostra - Jens Risom

768a_8dcc273c478b763_med.jpeg
  • 768a_8dcc273c478b763_sm.jpeg
  • 768b_8dcc273cdd8cf24_sm.jpeg
  • 768c_8dcc273cfd9fd93_sm.jpeg
  • 768d_8dcc273d14fc46d_sm.jpeg
  • 768e_8dcc273d30e04a3_sm.jpeg
  • 768f_8dcc273d4ada64f_sm.jpeg
  • 768g_8dcc273d726eb2d_sm.jpeg

Vostra är en klassisk fåtölj från Walter Knoll. Formgiven av Jens Risom år 1947. Under 1950-talet spelade Vostra en viktig roll i att återupprätta Walter Knolls internationella status. Med sin stilrena silhuett är den fortfarande lika populär idag som när den formgavs på 1940-talet.

Klädd i rött tyg. Stativ i krom. Nypris ca 12 500:-

Stolen är i gott skick med undantag av en liten fläck på nedre kant av sitsens framsida.

  • Storlek:Bredd 520 mm, Djup 570 mm, Höjd 800 mm, Sitthöjd 400 mm

Värdering5 000 - 6 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)500 SEK

Walter Knoll (1865-)
Germany

Walter Knoll (1865-)
Walter Knoll är ett tyskt företag som specialiserar sig på tillverkning av högkvalitativa möbler och inredningslösningar. Företaget grundades 1865 i Stuttgart och har sedan dess etablerat sig som en ledande aktör inom möbelbranschen med fokus på modern design och innovation. En av Walter Knolls mest kända möbler är "FK Chair", designad av Preben Fabricius och Jørgen Kastholm. Denna stol är känd för sin eleganta formgivning och höga komfortnivå, vilket gör den till en populär möbel i både hem- och offentliga miljöer. Walter Knolls sortiment inkluderar också soffor, bord, skrivbord och andra möbler som kännetecknas av hög kvalitet, hållbarhet och tidlös design.

Jens Risom (1916-2016)
United States

Jens Risom (1916-2016)
Jens Risom var en framstående dansk-amerikansk möbeldesigner, känd för sitt enkla och funktionella formspråk som förenade skandinavisk minimalism med amerikansk modernism. Född 1916 i Köpenhamn, utbildade han sig vid Det Kongelige Danske Kunstakademi innan han emigrerade till USA på 1930-talet. Risom blev en pionjär inom modern design, och hans arbete präglades av en strävan efter att skapa möbler som var både estetiskt tilltalande och praktiska. Han är kanske mest känd för sitt arbete med Knoll, där hans ikoniska "Risom Chair" blev en symbol för modern design. Risoms arbete har haft en bestående inverkan på designvärlden och hans möbler är fortfarande högt värderade för sin tidlösa elegans och funktionalitet.