954 Taklampa Fritz Hansen Calabash P2

954a_8dcdc6d05d3d29a_med.jpeg
  • 954a_8dcdc6d05d3d29a_sm.jpeg
  • 954b_8dcdc6d06b2d74b_sm.jpeg
  • 954c_8dcdc6d0769cc61_sm.jpeg
  • 954d_8dcdc6d07e5ac1c_sm.jpeg

Taklampa Calabash P2. Designad av Komplot Design för Fritz Hansen år 2011. Lampa i aluminium. Högglansförkromad lackad yta i guld som speglar omgivningen. Svart textilsladd. Inspirationen till lampan är formen av en Kalebasspumpa. Rek. nypris: 5795:-

  • Skick:Utmärkt begagnat skick
  • Storlek:Höjd: 30.5 cm, Diameter: 22.4 cm

Värdering3 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)100 SEK
Fraktavgift (från)100 SEK

Fritz Hanzen (1872-)

Fritz Hanzen (1872-)
Fritz Hansen, även kallad Republic of Fritz Hansen, är en dansk möbeltillverkare med säte i Allerød. Företaget har blivit känt för sin produktion av kvalitetsmöbler formgivna av bland andra Arne Jacobsen, Hans J. Wegner, Piet Hein, Bruno Mathsson och Børge Mogensen. En av företagets mest saluförda produkter är Arne Jacobsens stol Sjuan som sedan den presenterades på 1950-talet har sålts i över fem miljoner exemplar. Andra möbelklassiker hos Fritz Hansen är stolarna Myran och Grand prix, fåtöljerna Svanen och Ägget, samt bordet Superellips.1982 förvärvade Fritz Hansen även rättigheterna till en stor del av Poul Kjærholms klassiska möbeldesign.

Komplot Design

I kategori Designstudio
Komplot Design
Komplot Design är en dansk designstudio grundad 1987 av Poul Christiansen och Boris Berlin. Studion är känd för sin innovativa och banbrytande design inom möbler, belysning och inredning. Komplot Design strävar efter att skapa föremål som förenar estetik och funktionalitet, ofta med en experimentell och lekfull ansats. Ett av deras mest kända verk är stolen "Nobody", tillverkad av återvunnet filtmaterial, som har fått internationell uppmärksamhet för sin unika design och miljövänliga produktion. Studions arbete speglar en stark engagemang för hållbarhet och nytänkande inom modern design.