1516 Fällbord Karl Andersson & Söner Press
Fällbord från Karl Andersson & Söner, modell Press formgiven av Lars Pettersson och Morgan Rudberg. Bordet är tillverkat i ask och har en elegant och tidlös design. Detaljer i grått tyg. Nypris ca 12.000:-
Mindre repor förkommer. Utöver det är bordet i utmärkt skick.
- Skick:Utmärkt skick
- Storlek:Bredd 1600mm, Djup 800mm, Höjd 720mm
Värdering | 6 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 100 SEK |
Fraktavgift (från) | 800 SEK |
Karl Andersson & Söner (1898-) Sverige
Karl Andersson & Söner är en ledande aktör inom den svenska möbeldesignen och har en lång och framstående historia som sträcker sig tillbaka till 1898. Företaget, baserat i Huskvarna, har etablerat sig genom att erbjuda högkvalitativa möbler med tydlig inspiration från skandinavisk designtradition.
En av deras mest kända möbler är "Svante," en stilren och mångsidig pall som kombinerar funktion och estetik på ett subtilt sätt. Svante representerar företagets dedikation till enkelhet och användbarhet i möbeldesign.
Karl Andersson & Söner har skapat en mångfald av möbler, inklusive bords- och sittmöbler, samt förvaringslösningar, och deras designkaraktär genomsyras av noggrant utvalda material och skickligt hantverk. Företagets möbler är inte bara funktionella utan också tidlösa och passar väl in i olika inredningsmiljöer, från moderna kontor till hemmets vardagsrum.