966 Brickbord IKEA Stockholm Masurbjörk
Serveringsbord från IKEA, modell "Stockholm" formgiven av Tomas Jelinek 1980. Fanér i björk samt masurbjörk.
Repor och märken förekommer.
- Condition:Bra skick
- Dimensions:Diameter 60, höjd 64 cm.
Estimate | 1,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 100 SEK |
Shipping Fee (from) | 300 SEK |
IKEA (1943-) Sverige
Tomas Jelinek Sverige
Tomas Jelinek är en svensk formgivare känd för sitt arbete inom möbeldesign och inredningsarkitektur. Han har en distinkt stil som kombinerar minimalistisk estetik med funktionalitet, ofta med inspiration från skandinavisk designtradition. Jelinek har samarbetat med flera välkända designföretag och producerat möbler och inredningsdetaljer som kännetecknas av rena linjer, hållbara material och tidlös elegans. Hans verk är ofta hyllade för att vara både visuellt tilltalande och praktiska, med en särskild tonvikt på hållbarhet och materialval. Som formgivare har han etablerat sig som en stark röst inom modern nordisk design.