1049 Soffa Grythyttan Bryggeri-serien

1236a_med.jpeg
  • 1236a_sm.jpeg
  • 1236b_sm.jpeg
  • 1236c_sm.jpeg
  • 1236d_sm.jpeg
  • 1236e_sm.jpeg
  • 1236f_sm.jpeg

Soffa från Grythyttans Bryggeri-serie. Bryggeriserien har sitt ursprung i det sena 1800-talets ölcafé-kultur. Oljad ek med varmförzinkade stativ. Ihopfällbar.

  • Condition:Utmärkt skick
  • Dimensions:Brädd 120 cm

Estimate5,000 SEK
Hammer Fee (inc. VAT)100 SEK
Shipping Fee (from)800 SEK

Grythyttan (1930-)

Grythyttan   (1930-)
Grythyttan är en svensk möbeltillverkare med anor som sträcker sig tillbaka till 1930-talet. Företaget är känt för sina gedigna utomhusmöbler, särskilt trädgårdsbord och stolar, som kombinerar traditionellt hantverk med modern design. Grythyttans möbler är tillverkade av kvalitativt material, främst metall, och är ofta präglade av en robust och tidlös estetik. Företaget har en historia av att skapa möbler som tål tuffa väderförhållanden och som är lika passande för trädgårdscafén som för den privata uteplatsen. Ett exempel på en välkänd produkt från Grythyttan är deras klassiska utomhusmöbelserie A2. Denna serie kännetecknas av dess enkla linjer, hållbara material och den traditionella smideskonsten som genomsyrar varje möbel.