1378 Vitrinskåp Torkelson Indy
Indy vitrinskåp i svart metall och glas från Torkelson. Detaljer i mässing. Skåpet har tre hyllplan i glas. Nypris ca 11 500:-
Brukslitage. Enstaka repor och märken.
- Condition:Bra skick
- Dimensions:Bredd: 910mm, Djup: 430mm, Höjd: 1830mm
Estimate | 7,500 - 8,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 100 SEK |
Shipping Fee (from) | 1,200 SEK |
Torkelson Sverige
Torkelson är ett svenskt möbelföretag med en lång historia inom tillverkning och design av möbler, grundat 1953. Företaget är baserat i södra Sverige och fokuserar på att erbjuda kvalitativa och funktionella möbler för hemmet, med en stil som ofta kombinerar klassisk svensk design med moderna inslag. Sortimentet omfattar bland annat soffbord, matbord, stolar och förvaringslösningar, och Torkelson lägger stor vikt vid hållbarhet och hantverkskvalitet. Med ett starkt fokus på det skandinaviska formspråket har Torkelson etablerat sig som ett pålitligt namn inom svensk möbeldesign.