1292 Soffbord/sidobord e15 Habibi
Soffbord från tyska e15, modell Habibi. Formgiven av Philipp Mainzer. Konstruktion i aluminium och stål. Färg koppar. Toppskivan kan enkelt tas av och användas som bricka. Nypris 17 000:-
Ringmärken på toppskivan. Slitage. Repor. Märken. Missfärgning
- Condition:Sämre skick
- Dimensions:Diameter: 370 mm, Höjd: 470 mm
Estimate | 2,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 100 SEK |
Shipping Fee (from) | 300 SEK |
Philipp Mainzer Germany
Philipp Mainzer är en tysk arkitekt och möbeldesigner, mest känd som medgrundare av designföretaget e15. Han föddes 1969 och studerade både arkitektur och design vid Central Saint Martins College of Art and Design i London. Mainzer grundade e15 1995 tillsammans med Florian Asche och har sedan dess varit en framträdande figur inom modern design. Hans stil präglas av enkelhet, funktionalitet och en stark koppling till material, särskilt massivt trä. Förutom sitt arbete med e15 driver han också den internationellt erkända arkitektbyrån Philipp Mainzer Office for Architecture and Design.
e15 Germany
e15 är ett tyskt möbelföretag grundat 1995 av arkitekten Philipp Mainzer och konstnären Florian Asche. Företaget är internationellt känt för sin minimalistiska och tidlösa design, med fokus på hållbarhet och högkvalitativa material, särskilt massivt trä. Deras produkter kombinerar traditionellt hantverk med modern estetik och funktionalitet. En av deras mest ikoniska möbler är bordet "Bigfoot", som blivit en symbol för företagets designfilosofi. e15 strävar efter att skapa möbler som är både innovativa och hållbara, och de har satt en tydlig prägel på modern europeisk möbeldesign.