1225 Kontorsstol Humanscale Freedom Chair
Kontorsstol från Humanscale. Modellen heter Freedom och är formgiven av Niels Diffrient, högt betraktad inom ergonomisk möbeldesign.
Skapad för att ge optimal komfort under långa arbetsdagar, anpassar sig stolen till användarens rörelser och erbjuder ett dynamiskt stöd. Den intuitiva utformningen främjar en naturlig sittposition. Stolen är klädd i svart tyg och har detaljer i krom.
Höj & sänkbar sits, Höj & sänkbar rygg, Justerbart sittdjup, Gunga, Justerbara Armstöd
Smärre slitage. Små märken på armstöden/dyna förekommer.
- Condition:Bra skick
- Dimensions:Sitthöjd 400-530mm
Estimate | 3,500 - 4,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 100 SEK |
Shipping Fee (from) | 500 SEK |
Niels Diffrient (1928-2013) United States
Niels Diffrient var en amerikansk industridesigner, främst känd för sina banbrytande bidrag inom ergonomisk möbeldesign, särskilt kontorsstolar. Hans mest kända verk är Freedom Chair, designad för Humanscale, som kännetecknas av en självanpassande mekanism som ger ergonomiskt stöd utan att användaren behöver justera stolen manuellt. Diffrient förespråkade en designfilosofi som satte människan i centrum och skapade produkter som anpassades naturligt efter kroppens behov. Genom sin karriär samarbetade han med framstående designers som Eero Saarinen och Henry Dreyfuss, och hans arbete har haft ett bestående inflytande på ergonomi och industridesign.