1287 Kontorsstol Engelbrechts Kevi 2533
Klassisk kontorsstol från Engelbrechts, modell Kevi . Modellen designades redan 1958 av Jørgen Rasmussen och är en av de första kontorsstolarna med hjul som kunde röra sig fritt i alla riktningar.
Bra skick men mindre repor/märken kan förekomma. Smärre slitage. Höj- och sänkbar. Snurrfunktion. Justerbart ryggstöd.
- Condition:Bra begagnat skick
- Dimensions:Sitthöjd 590-710mm
Estimate | 3,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 100 SEK |
Shipping Fee (from) | 500 SEK |
Jørgen Rasmussen Denmark
Jørgen Rasmussen är en dansk industridesigner som är känd för sitt bidrag till möbeldesign, särskilt inom kontorsmöbler. Tillsammans med sin tvillingbror Ib Rasmussen, skapade han den ikoniska KEVI-stolen 1958, en av de första kontorsstolarna med hjul som kunde röra sig fritt i alla riktningar. Denna innovation förändrade hur kontorsstolar designades och användes, och KEVI-stolen blev en klassiker inom designvärlden. Jørgen Rasmussen är också känd för sitt fokus på funktionalitet, ergonomi och enkelhet i sina designer, vilket har gjort hans verk både tidlösa och mycket eftertraktade.
Engelbrechts (2005-) Denmark
Engelbrechts är ett danskt möbelföretag, grundat 2005 av Morten Engelbrecht, som fokuserar på funktionell och estetisk design för kontor och hem. Kända för sitt samarbete med designers som Jørgen Rasmussen, erbjuder de tidlösa, minimalistiska möbler med hög kvalitet. Deras mest ikoniska produkt är "KEVI"-stolen, designad av Rasmussen 1958, som kombinerar ergonomi och elegans.